avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate pur

Activitate pur

Răspuns la discuția Pensie de invaliditate politist
Din cite stiu eu, aveti de partea dv. Legea 263/2010 {mergeti la Anexa 6}, Legea 284/2010{art. 20 alin. 1 si 2 - Anexa 7} si Legea 285/2010 {art. 13 alin 2}, asa ca sunteti indreptatiti sa primiti. Inainte de toate trebuia depus un raport la Serviviul Financiar in care sa solicitati acest lucru, insotit de o copie de pe Raportul de expertiza medico-militara in care sunteti declarat " inapt serviciu in Politie" cu incadrare in gradul doi de invaliditate, precum si o copie a Dispozitiei Sefului Inspectoratului prin care se inceteaza raporturile de serviciu, ca urmare a deciziiei Comisiei medico-militare. Va urez sa aveti succes in demersurile dv. si nu va lasati "tradus". :thumbup:
In primul rind, multumesc celor doi av. D.B.O. si A.M. =D>, apoi le comunic ca toate documentele {cereri, adeverinte Arhivele Nationale, declaratii notariale, Hotariri si Decizii, cont bancar, etc.}, au fost depuse in termen si au ajuns prima data la Cancelaria Primului Ministru, asta prin anul 2006, dupa care, telefonic am aflat de la acestia ca dosarele au fost transferate la Prefectura Bucuresti prin anul 2007, unde s-a infiintat un compartiment si ca jud. Teleorman unde au fost depuse, ar apartine teritorial de aceasta. Dupa un an, Prefctura Bucuresti, ne-a comunicat , tot telefonic, ca dosarele ar fi ajuns "in curtea" A.N.R.P., insa pana acum nu s-a miscat nimic:-/. Daca se mai cunosc alte amanunte, le astept.
daca in ultimul timp s-au mai facut despagubiri la Legea 9/1998, fostii deportati in Bulgaria {fostul Cadrilater},in curtea carei institutii se afla dosarele depuse la Prefecturile judetene in acest sens, precum si ce pasi trebuies urmati pentru clarificare acestei situatii care dureaza de ani de zile.
chiar nimeni nu are cunostinta despre acest subiect? poate cineva de la ANRP ne intide o mina de ajutor...:coffee:
daca s-au mai facut despagubirii in ultimul timp, in "curtea" carei institutii se afla dosarele depuse la Prefectura in acst sens, precum si ce pasii trebuie sa urmez ptr. clarificarea acestei situatii care dureaza de ani buni?