avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 949 soluții astăzi
Forum Activitate mariapopa1975

Activitate mariapopa1975

Răspuns la discuția Suport cetatean strain
sunt acte speciale care le pot elibera avocatii care i-au avut in campus
Buna ziua,ma puteti ajuta cu o problema?Sunt casatorita cu un cetatean iranian, de o saptamana,nu are pasaport ci doar viza de sedere in Romania,poate pleca in alta tara europeana numai insotit de mine sau doar cu o procura cu semnatura mea?Nu stiu cum sunt regulile legale ,daca puteti sa ma ajutati .Si inca ceva,el a fost refugiat cu cerere de azil poolitic,primea din campus un suport de hrana,acum fiind casatorit de putin timp ,nu are job,poate primi in continuare suport de la statul roman? Daca da ,puteti sa imi spuneti cat ,aproximativ?Va multumesc.
singura motivatie este situatia politica din tara lui ,el nu este musulman
Vreau sa ma casatoresc cu un barbat iranian ,el este refugiat,a asteptat raspuns de la statul roman 5 luni daca va primi pasaport,acum ii spun ca nu primeste pasaport si il vor trimite inapoi in tara lui,ceea ce ii pune viata in pericol ,il vor omori daca ajunge in iran,el tot a spus asta politiei romane...dar degeaba. Ce pot sa fac?Va rog sa ma ajutati.
acum la intoarcere ca vrea sa mai stea dar se expira data care am trecut-o in declaratie
a plecat deja de 3 zile cu soferul firmei de transport,
a fost o problema la vama ,ziceau ca trebuie si hotararea de divort si declaratie de la tata din Italia
dar tatal nu m-a informat si era sa imi lase copilul in vama,pana la urma s-a rezolvat

era vorba sa se intoarca cu tatal dar acesta nu mai e disponibil si i-am zis copilului sa se intoarca tot cu acel sofer,ca e trecut in declaratie


si trebuie neaparat sa se intoarca cu cine a plecat?
si e de ajuns numai C.I.a minorului?
va multumesc pentru raspuns


[ pt a completa un mesaj, folositi functia editeaza, multumesc]
buna ziua,sunt divortata,am un copil de 16 ani ,este in grija mea si de curand i-am facut procura cu data limitata sa mearga la tatal sau in italia ,copilul mai vrea sa mai stea o saptamana dar data se expira,ce pot sa fac??
As dori sa stiu daca trebuie neaparat sa am avocat daca voi demara procedura mai departe ,,infaptuitorul nefiind de acord cu intelegerea de comun acord pentru daune morale.
Răspuns la discuția nedreptati in sanatate
Asta inseamna ca trebuie sa multumim unitatii toate infirmierele si ingrijitoarele ca nu ne-au disponibilizat?!Poate ar trebui sa le multumim si ca infirmierele si ingrijitoarele sunt trimise cu salvarile cu bolnavi pe la alte spitale pentru consult si raman sa-si plateasca ele singure din buzunarul lor intoarcerea (transportul) ca deh,asta e sistemul!
Rau faci ca nu te duci(de fapt supravegherea unui bolnav pe salvare se face de catre asistent)ca nu le asculti ordinele,rau faci ca te duci(esti responsabil ptr bolnav,asa ca un ingrijitor sau infirmier nu ar trebui sa accepte )cum o dai tot iti gasesti contractul de munca la "poarta".