avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Activitate aquarius102

Activitate aquarius102

Buna ziua!
Ce trebuie facut in cazul in care toate documentele de identitate au fost furate, mai putin pasaportul? Mentionez ca pierderea documentelor s-a intamplat in strainatate, iar documentele furate sunt cartea de identitate, certificatul de nastere, certificatul de casatorie si permisul de conducere. Trebuie sa dau vreun anunt la ziar? Si cum pot obtine alte documente daca pentru fiecare din ele imi trebuie unul din celelalte?
Buna seara!

Am urmatoarea situatie: prietena mea are un credit si un card de credit la piraeus bank, luate, cred, in 2009. Ea e plecata din tara de vreo 4 ani, timp in care platile la banca le facea o ruda, din banii trimisi de ea. Respectiva ruda nu a mai platit la banca din mai 2015, fara sa o anunte si pe prietena mea (adica a pastrat banii pentru el). Acum, mama ei a fost la banca sa achite ratele si a descoperit ca respectivele credite au fost cesionate unei firme de recuperare. De la banca i s-a dat un numar de telefon si a fost sfatuita sa sune la acea firma. Domnul care a raspuns la telefon i-a dat un cont al unui alt domn (nu al unei societati!!!) in care mama prietenei mele a platit 1800 lei, suma care ar acoperi datoria la card. I-a mai spus ca are de platit o suma mai mare decat suma initiala a creditului in maxim 2 luni, pentru ca altfel o sa-i ia casa prietenei mele.
Eu ma intreb daca e ok plata aceea intr-un cont personal si daca asta poate fi considerata un fel de recunoastere a datoriei catre aceasta firma. E ok amenintarea? Si chiar pot sa-i ia casa fara o hotarare judecatoreasca?
Buna seara,

Am urmatoarea problema: buletinul meu expira in cateva zile, iar locuinta in care am domiciliul este a parintilor mei, sau, mai exact, era a lor, deoarece ambii au decedat: mama in 2009, iat tata in decembrie 2014. Ca sa-mi schimb buletinul trebuie sa merg cu unul dintre proprietari, care sa declare ca e de acord sa ma ia in spatiu. Mentionez ca nu am facut acea dezbatere succesoriala dupa ce a murit mama, iar acum am fost la un cabinet notarial si am aflat ca toata afacerea m-ar costa aproximativ 3000 de lei. In cazul in care nu am acesti bani eu ce fac? Mai pot sa-mi schimb buletinul, sau raman "homeless"?
Multumesc