avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Activitate americanux

Activitate americanux

Primaria nu raspunde! E o mica escrocherie la mijloc si cred ca ea este parte din ea....
Aici este problema (cum am mentionat initial) Am extrasul CF dar este pentru terenul intravilan, iar pe acesta s-au construit 3 cladiri fara acte. Totusi in acest extras se precizeaza ca imobilul de care sunt interesat, fiind terminata actiunea gratuita de intabulare a imobilelor, a fost intabulat cu numarul cadastral XXXX din registrul mentionat.
Reincadrare Asistent informal !
Buna ziua,
Asa cum prevede legea 17/2000 poti deveni asistentul personal al cuiva din familie (aproximativ..este stipulat in lege) si am 2 aspecte de discutat:
1. Persoana ingrijita trebuie sa fie complet dependenta?
2. Dupa decesul persoanei ingrijite se sisteaza plata Directiei de Asistenta Sociala dar angajatorul care te plateste (angajatorul initial) 4 ore este obligat sa te primeasca inapoi pe program intreg de 8 h? Sau te poti trezi chiar fara loc de munca?
Registrul Cadastral al Imobilelor. Cum il pot accesa? Am un extras CF care imi spune ca este un teren intravilan cu 3 constructii fara acte. Constructia care ma intereseaza are numarul cadastral de forma XXXX. Eu vreau un extras CF pe aceasta cladire care stiu ca are acte . Cum pot intra in posesia unui astfel de CF pentru informare? Este cladirea bunicului care am impresia ca a fost cumva sters din acte!
Multumesc frumos....
Buna ziua. Inca o lamurire daca se poate, ma incurca putin aceasta precizare cu comunele...numai la administartia din comune se refera ca loc de munca? adica sunt din oras si lucrez intr-o comuna? Invers nu se aplica? ex. Lucrez la Primaria Brasov dar locuioesc in localitatea Harman, in acest caz se poate aplica...bineinteles daca se aproba un HCL asa cum ati mentionat.
Buna ziua, imi trebuie un extras CF dar nu cunosc decat adresa imobilului, Pot si cum se procedeaza?
Am inteles...curios atunci...mi-e nu imi apare pe fluturas impozitul pe salariu...de aceea nu am zis ca e spor...probabil trebuie sa studiez legea 448/2006 si sa vad daca sunt precizate exact facilitatile fiscale...multumesc frumos
Spor sau scutire de impozit?
Buna ziua, sunt persoana cu dizabilitati si ma confrunt cu o situatie in necunstinta de cauza si as dori o lamurire daca se poate. In urma maririi de salariu (intrare in grupa de vechime 15-20 ani) in contract scrie din ce este format salariul si la un punct este specificat sporul de handicap care ramane acelasi cu nivelul din decembrie (probabil e in legatura cu inghetarea sporurilor etc) dar eu stiam ca acesta reprezinta un procent, scutire de impozit nicidecum un spor! Multumesc
Multumesc frumos