avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 182 soluții astăzi
Forum Activitate Ella222

Activitate Ella222

Buna seara

În asociația noastră,vis-a vis de ap meu s-a mutat o familie de tineri

.Să fie sănatoși și voioși.Problema este că periodic scot din casă tot felul de obiecte și le uită pe hol.
A fost aici pe bloc etaj ce vrei și ce nu vrei,de nu mai puteai să reci.
Mai nou au cumpărat o etajeră de metal și acolo se țin pantofii.
De Crăciun au scos un dulap cu diferite etajere.
I-am întrebat și au spus că vor să il arunce.
Am luat eu o parte,am cerut permisiunea normal ,a mai cerut un vecin un raft ,s-a dat voie și restul de 3 rafturi stau pe hol,lânga calorifer de la Crăciun și cred că acolo ramîn ani de zile.Le-am atras atenția și am avut un scandal de s-au mirat toti vecinii.
Va rog să aveți amabilitatea să îmi spuneți daca au dreptul să scoată pe hol tot ce vor și ce pot face?Mulțumesc
Răspuns la discuția Donatie loc de veci
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sincera sa fiu,eu consider un abuz ce se întîmplă cu locurile de veci.
Mama mea a cumpărat,repet,a cumpărat un loc de veci în 1995.
Nu a fost luat cu chirie,doar sa îl folosesti,a dat 150.000 lei pe el.
Dacă e doar să îl folosești,de ce îi mai spui loc de veci?????
Ea între timp a murit și eu am dus-o în altă localitate ,unde se odihnesc și ceilalți membri ai familiei și unde sper să ma ducă și pe mine copii mei.
Deci locul respectiv nu ne mai este de folos,așa ca doresc să îl dau cuiva.
Dar deși l-ai plătit si eu știu ca daca dai bani pe ceva e al tau și am plătit toate taxele ,locul e tot al bisericii.
Nostim mai este ceva..
Că deși mama mea ,repet,l-a cumparat de la biserica ,deci ar trebui sa fie al meu, conform certificatului de mostenitor,eu il donez unui văr ,deci îl dau gratis.dar biserica vrea de la vărul meu bani ca și când ar cumpara de la ei un loc de veci.
De câte ori poate vinde biserica un loc de veci,deja vândut o dată??????
Cum poate biserica sa vandă lucrul,locul meu,deja plătit odata????
Dacă cineva îmi spune mie că astea sunt lucruri normale,voi ramâne foarte mirată.
Sa spună de la început că sunt inchiriate și le plătești o chirie.
Oricum anual plătești o suma ,un impozit,nu se știe pe ce.
Trist


Răspuns la discuția Fondul de Reparatii
Sint uimita.Am crezut ca cineva imi va da un sfat juridic,nu ma va judeca pentru ca cer un sfat pe un site care se cheama Avocatnet.
Da,asa e si nu numai eu ma pling de asta,sintem fara aparare in fata diversilor excroci care pun mina pe cite un post de asta ,se aliaza cu inca citiva si ne sfideaza pe banii nostrii.
Inteleg ca nu-mi puteti da un sfat juridic,va multumesc totusi ca v-ati facut timp sa cititi ce am scris.
Poate e pe aici cineva care ma poate ajuta,care sa cunoasca legile mai bine ca mine.
Eu am citit legea 230 si acolo nu scrie ca ar trebui sa fiu trecuta la restante pentru ca nu achit fondul de reparatii.
Numai bine va doresc
Sint una dintre persoanele care au insistat ca si la noi in bloc sa se stringa un fond de reparatii.
Desi se stringe de citiva ani,orice reparatie ar fi necesara,noi platim integral reparatia si platim in continuare lunar si acest fond,ceea ce mie nu mi se pare normal,mai ales ca cel care incaseaza mi-a spus ca il foloseste drept fond de rulment.
Cert este ca nu se depun banii asociatiei intr-un cont,undeva, ma refer la aceste doua fonduri,sint la casier si el refuza sa dea vreo socoteala de unde sint si ce face cu banii nostrii.
In aceste conditii,eu am refuzat sa mai platesc acest fond.
Acum imi da chitanta pe care scrie ca e pt achitarea facturilor pe ce luna e si ma trece restantiera in fiecare luna cu suma de la acest fond.
Va rog sa imi spuneti,eu stiu ca aceste hotarari se iau in adunarea generala,are acest drept?
Daca ei nu fac adunari generale cu anii si noi nu am decis aceste lucruri,are casierul drept sa decida ce vrea el?
Va multumesc
Discuție Asigurari
Va rog sa imi spuneti daca trebuie sa incheiem anual contracte de Asigurari pentru locuinte .
Si daca nu avem nevoie de interventia asiguratorilor,banii banuiesc ca sint pierduti,nu ii mai putem recupera?
Va multumesc
Sint una dintre persoanele care au insistat sa infiintam un fond de reparatii.
Am constatat cu surpriza ca de cite ori a avut loc o reparatie la noi in condominiu am platit-o integral si am continuat sa cotizam si cu suma stabilita la acest fond.
Casierul ne spune de asemenea ca el foloseste acesti bani ca pe un fond de rulment,ceea ce mi s-a parut deplasat,dar nu ai cu cine vorbii,sint o echipa care fac legea la noi in bloc.
Stiind ca am o suma echitabila in fondul de rulment si ca nu avem absolut nici un control asupra banilor nostrii,am decis sa nu mai platesc fondul de reparatii.
Deci platesc intretinerea in totalitate,mai putin fondul de reparatii.
Drept urmare,casierul pune la restante acesti bani si asa am devenit restantiera,cu toate ca pe chitante scrie clar ca este achitata contributia pe luna respectiva.
Stiu ca legal trebuie sa se decida in adunarea generala daca pentru neplata la acest fond trebuie sa fii trecut la restantieri sau penalizat.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Multumesc
Cu stima