avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1947 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea_1985_

Activitate Andreea_1985_

Buna ziua. In urma unui contract de leasing, am ramas cu o datorie (de care nu am stiut decat dupa pronuntarea executarii silite de catre instanta). Pentru aceasta datorie, dosarul meu a fost inaintat instantei de judecata, iar aceasta a aprobat executarea silita. In urma acestei sentinte si a instituirii propririi pe contul de salariu, am fost contactata de catre o firma de recuperare creante (reprezentanta firmei de leasing) . Aceasta companie doreste sa incheiem un angajament de plata care specifica faptul ca eu garantez plata acestei datorii cu imobilul in care locuiesc si pe care il detin. Mie sincer mi se pare un abuz, avand in vedere ca autoturismul contractat prin leasing nu a fost "garantat cu casa " ci cu bunul insusi, respectiv masina. Mentionez ca aceasta companie, cat si cea de leasing si executorul judecatoresc, refuza sa imi puna la dispozitie documentele care atesta aceasta datorie, precum si documentele care atesta comisioanele lor precum si o copie dupa titlu executoriu. Intrebarea mea ar fi: daca nu doresc sa semnez acest angajament si aleg sa continui mai departe cu proprirea, se poate intampla ceva? Multumesc frumos.
Buna ziua. Anul acesta in februarie-martie , am predat masina celor de la Impuls Leasing fiind in imposibilitate de a plati ratele. In luna aprilie 2012 am fost anuntata de catre cei de la Impuls ca masina a fost vanduta si ca urmeaza a mi se factura suma de aproximativ 3000 lei rezultata in urma vanzarii (suma ce ma oblig sa o suport conform contractului). Dupa cateva zile de la aceasta conversatie, am sunat la ei, si am intrebat de factura aferenta sumei precizate anterior. Mi-au spus ca o voi primi. La sfarsitul lunii aprilie, pe 30, le-am dat un e-mail in care ii intrebam de aceasta factura. Cert este ca , ieri, am primit acasa un document de la un executor judecatoresc, prin care eram informata ca va trebui sa platesc x suma, constituita din debit restant, cheltuieli si onorariu executare. L-am sunat pe executorul in cauza si mi-a spus sa sun la Impuls. Cert este ca pana in momentul de fata nu am primit aceasta factura nici prin posta nici prin e-mail, eu nu am refuzat sa platesc aceasta suma si sincer nu mi se pare corect ca eu sa suport niste cheltuieli de executare din moment ce eu nu am purtat discutii cu Impuls Leasing privind plata debitului restant. Stiam ca pentru a apela la un executor judecatoresc, ar trebui sa aiba loc un proces si ulterior in baza unei sentinte judecatoresti sa se treaca la recuperarea bunului, creantei samd...
Cert este ca trebuie sa ii abordez pe cei de la Impuls Leasing si mi-ar fi de mare ajutor un sfat.

Cu stima,

Andreea
Răspuns la discuția Prescriere datorie
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Buna ziua. Figurez la [firma de telefonie] cu 3 facturi restante, emise in 25.07.2009 , 25.08.2009 si 25.09.2009. In martie si februarie 2010, am achitat o parte din aceste facturi (fiind contactata la acea vreme de cei de la o firma de recuperare), ulterior sistand plata debitului restant. In momentul de fata, am fost contactata de o alta firma de recuperare, aceasta solicitandu-mi plata debitului restanta la 05.03.2010 (dupa inregistrarea platillor facute de catre mine), plus a penalitatilor conform contractului incheiat cu furnizor telefonie Romania.
Intrebarea mea este, daca aceste facturi intra sub incidenta legii prescriptiei?

Cu stima,

Andreea