avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate 1burebista

Activitate 1burebista

Buna seara,

Ieri am vrut sa-mi scot al doilea rand de numere rosii pentru un autoturism proaspat achizitionat. Primul rand de numere a fost scos de vechiul proprietar. Cand am vrut sa fac acest lucru am fost surprins neplacut sa ni se refuze cererea. Din cate am inteles legea s-a schimbat in urma cu doua saptamani iar acum nu se mai poate scoate al doilea rand de numere rosii decat dupa platirea taxei de prima inmatriculare (sau cum se numeste), inspectie RAR, etc..:((#-o:(X-(

Vreau sa ma lamureasca cineva daca acest lucru este adevarat sau doar am dat peste un functionar ciudat.
Imi poate spune cineva unde gasesc noua lege?
Cum pot sa scot al doilea rand de numere rosii. Am foarte mare nevoie de aceste numere. Trebuie sa parasesc Bucurestiul, cu masina pana vineri seara.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Multumesc pentru raspuns.
Deci sa inteleg ca nu se poate sa profesez daca nu am un curs acreditat.
Buna seara,
Va multumesc pt raspuns. Din pacate aceasta optiune o stiu si eu. M-ar interesa daca stie cineva o alta optiune. Ca persoana Fizica nu pot sa profesez aceasta meserie si in acelasi timp sa platesc toate taxele la stat?
Buna ziua,
Cunosc meseria de fotograf deoarece am absolvit un colegiu (jurnalism-media) neacreditat in Romania.
As dori sa practic aceasta meserie legal pe teritoriul Romaniei, fara ca sa imi fac griji ca voi primi amenzi sau cine stie ce controale pentru nedeclararea veniturilor. Intrebarea mea este cum pot sa imi pun in practica cunostintele fara a intra in conflict cu legea?
Am incercat sa imi deschid un PFA dar nu am putut deoarece nu am acreditare de la minister, iar SRL nu vreau sa imi deschid deoarece este prea complicat pt ceea ce vreau eu sa fac.
Va multumesc pentru ajutor!
Răspuns la discuția Autorizatie DSV
Multumesc pentru raspuns!
Discuție Autorizatie DSV
Buna ziua,
As dori sa va intreb care sunt normele de igiena care trebuiesc respectate pentru a obtine autorizatia de functionare de la DSV, pentru un stand ambulant ce are ca activitate vanzarea de vata de zahar in parcuri si targuri.
Astept raspunsul dumneavoastra.

Va multumesc!
Buna!
Asi vrea sa va intreb care sunt legile cu privire la drepturile de autor?
Mai specific asi vrea sa stiu ce spune legea despre descarcarea unui film de pe internet. Ai voie sa downloadezi filme de pe internet ca mai apoi sa te uiti la ele. Daca nu fac contrabanda cu ele, nu le dau la nimeni.
Răspuns la discuția Informare
Va multumesc pentru raspuns. Am sa incep cu ce mi-ati recomandat. Cat despre facultatea de drept, o sa ma mai gandesc.
Discuție Informare
Buna!
Intr-o romanie in care nimeni nu respecta legea, pentru a putea sa faci ceva trebuie cel putin sa sti legea. De aceea asi vrea sa imi invat drepturile, sa imi stiu legile cu care ma pot apara, sa stiu cand sunt tratat incorect si sa stiu ce pot face in legatura cu asta.
Ca sa pot face aceste lucruri trebuie sa incep de undeva. Informati-ma de unde? Ce ar trebui sa incep sa citesc, concret.

Va multumesc anticipat!