avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1799 soluții astăzi
Forum Activitate blueyeshellen

Activitate blueyeshellen

Răspuns la discuția pensie alimentara
Buna ziua! Am trimis o cerere la locul de munca al fostului sot in Italia pentru a-mi plati pensia alimentara si nu am primit raspuns in scris pentru ca sunt persoana fizica(mi s-a confirmat doar la telefon ca el lucreraza acolo). Apoi a trimis cerere si avocatul pe care l-am angajat si tot nu am primit raspuns. Am sunat si mi-a spus seful lui ca nu-mi poate da deoarece fostul sot a depus o cerere la ei in care ii roaga sa nu-mi dea nici o hartie care sa faca referiri la locul de muca implicit salariul acestuia. In concluzie nu am nimic. Nu inteleg de ce nu imi dau raspuns din moment ce un avocat este cel care mi-a formulat, semnat si stampilat cererea(era in original plus traducerea alaturata). Ma puteti ajuta cu un sfat?
Am avut un proces de partaj in care el mi-a cerut sa-i dau bani cum ca el ar fi dat bani pt anumite renovari(acoperis, geamuri, usa). A cerut 9.000 ron ai a obtinut 2.000 ron. A mai cerut si alte bunuri care au fost impartite(de valori mai mici). A fost o masina de 30.000 de euro pe care a vandut-o in timpul procesului si a cumparat alta. mi-a dat bani din ce a obtinut din vanzarea masinii. mi-a cerut 25.000 euro a obtinut 5.800 euro pe eu i-am platit abia saptamana aceasta. mi-a facut un proces pt ca nu am dat banii cand a venit executorul acasa. in acest proces cere apartamentul contra acestei sume. eu in 2010 am vandut apartamentul cel aveam de la mama (cu 3 ani inainte de casatorie). in 2011 s-a dat sentinta ca am de plata cei 5.800 de euro pe care i-am dat. acum s-a gandit ca vrea bani de la apartamentul vandut dar nu jumatate din pretul cu care l-am vandut ci la cat este acum pe piata. ce parere aveti? Mentionec ca au sunt cea care creste copilul in varsta de 8 ani (in vara).
Răspuns la discuția pensie alimentara
Am vorbi cu un avocat astazi si imi spune sa fac eu o hartie sa o trimit in Italia la locul lui de munca. Oare imi va raspunde mie acel patron avand in vedere ca sunt o persoana fizica?
Va multumesc!
Răspuns la discuția pensie alimentara
Buna seara! Daca eu stiu unde anume locuieste fostul sot in Italia se poate sa se urmareasca , ca sa-mi plateasca pensia alimentara la salariul de acolo? Cine il poate urmari ? Un avocat, un executor din Romania sau trebuie din Italia? Daca sa spunem ca reusesc sa obtin unde lucreaza el se poate sa imi dea pentru cei patru ani - din urma- pentru ca pana acum mi-a dat cate 110 ron /luna spunand ca este in Italia dar nu lucreaza nicaieri. Va multumesc!
Răspuns la discuția pensie alimentara
Fostul sot lucreaza in Italia dar imi plateste pe luna o pensie de 110 ron. Cum pot face sa-mi plateasca la salariul pe care il are acolo? Va multumesc!
Buna ziua! Am trait cu o persoana in concubinaj din 2002 pana in aprilie 2007 cand ne-am casatorit. In 2004 s-a nascut o fetita. In aprilie 2007 ne-am casatorit. Dupa primii doi ani de concubinaj(am locuit in Italia pana in august 2007) mama mea mi-a facut act de vanzare cumparare pe apartamentul pe care il detinea. In august 2007 am divortat pentru ca fostul sot era intr-o relatie cu o vecina de 3 ani. In primul an l-au certat parintii mei si ai lui ,in al doilea am aflat si eu dar a promis ca se schimba. In data de 15.08.2007 am decis sa divortam pentru ca se purta cu mine din ce in ce mai urat. Din 2007 pana in 2011 a tinut procesul de partaj cel de divort terminandu-se ceva mai repede. In acest proces de partaj el imi cere mie diverse sume spunand ca eu as fi avut aceste sume cand am divortat (15.000 de euro, 25.000 de euro, 35.000 de euro). Dupa 4 ani de proces s-a hotarat dupa ce am fost la mai multe instante ca trebuie sa-i dau suma de 5.800 de euro pe care de altfe! l eu nu-i am. A venit cu executorul si mi-au pus oprire pe salariu. salariul meu este de 400 lei pe luna(lucrez la o fundatie umanitara cu jumatate de norma). Am vazut ca este prea mica suma pe care trebuie sa mi-o ia pe luna asa ca mi-au facut acum proces pentru data de 02.03.2012 exeuctarea silita fiind facuta in data de 16.01.2012. Acum vor acel apartament spunand ca fostul sot are 50% din el . Apartamentul a fost vandut in 2011 unei rude. Acum ei vor sa anuleze acel act de vanzare cumparare contra sumei de 5.800 de euro. Ce pot face eu? Ce ma sfatuiti? Au cerut ca judecata sa fie facuta chiar si in lipsa fiind constienti ca cel carui i-am vandut apartamentul este in Italia. Cand mama mi-a vandut mie apartamentul eu nu i-am dat nici un ban si a fost facut cu clauza ca atat timp cat traieste ea sa fie proprietara iar ca dupa decesul ei sa fiu eu proprietara. Din moment ce executorul nu a pus sechestru pe acest apartament cand a venit sa-mi faca executare silita ci mi-a pus opri! re pe salariu nu inteleg de ce acum sunt chemata in instanta? El a ramas cu o masina Passat de 30.000 de euro pe care a vandut-o in timpul procesului ca sa nu-mi dea mie nici un ban plus alte bunuri care au ramas la parintii lui pentru ca de fiecare data cand veneam in tara aduceam diverse lucruri si le lasam la ai lui sub pretextul ca ei au mai mult loc avand doua case. Va multumesc!