Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... urgent! dupa partaj un alt proces in care sa-i dau ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

urgent! dupa partaj un alt proces in care sa-i dau bani pe un apartament

Am avut un proces de partaj in care el mi-a cerut sa-i dau bani cum ca el ar fi dat bani pt anumite renovari(acoperis, geamuri, usa). A cerut 9.000 ron ai a obtinut 2.000 ron. A mai cerut si alte bunuri care au fost impartite(de valori mai mici). A fost o masina de 30.000 de euro pe care a vandut-o in timpul procesului si a cumparat alta. mi-a dat bani din ce a obtinut din vanzarea masinii. mi-a cerut 25.000 euro a obtinut 5.800 euro pe eu i-am platit abia saptamana aceasta. mi-a facut un proces pt ca nu am dat banii cand a venit executorul acasa. in acest proces cere apartamentul contra acestei sume. eu in 2010 am vandut apartamentul cel aveam de la mama (cu 3 ani inainte de casatorie). in 2011 s-a dat sentinta ca am de plata cei 5.800 de euro pe care i-am dat. acum s-a gandit ca vrea bani de la apartamentul vandut dar nu jumatate din pretul cu care l-am vandut ci la cat este acum pe piata. ce parere aveti? Mentionec ca au sunt cea care creste copilul in varsta de 8 ani (in vara).
......Daca vi se pretinde o suma de bani pentru un apartament vandut de catre Dvs, iar acesta este dobandit inainte de casatorie, apartamentul nu va intra in masa comuna partajabila. Pentru a putea fi ajutata fiti putin mai explicita, - nu va grabiti....