avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1509 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters241671

Activitate ContSters241671

Detin o garsoniera in care nu locuieste nimeni,proprietatea mea si as vrea sa pot ajuta o famile de prieteni de la tara care fac naveta sa poata sa mai stea si acolo pentru a nu face naveta tot timpul si in acelasi timp ar fi de acord sa contribue la plata cheltuielilor ce le revin Cum este corect sa procedez? Mentionez ca am copilarit impreuna nu o sa am probleme dar nu pot nici sa fac contract de inchiriere ne putand sa le percep vreo chirie mai ales ca nu vor sta tot timpul acolo. VA MULTUMESC
Va multumesc pentru tot ce faceti sa ne ajutati
va multumesc dar pe decizie scrie 16ani 3 luni gr a 2 a si pentru ca nu era trecuta si conditiile deosebite am primit o alta decizie modificata dupa o luna cand am facut eu sesizare in care scrie si conditii deosebite 6ani 2luni si 26zileasta pentru ca la data pensionarii nu aveau nu stiu ce discheta trimisa de firma la casa de pensii si s a dus mai tarziu si mi au dat o noua decizie in care sant specificati si acestia Anii de conditii deosebite nu se aduna cu cei de grupa a doua si se reduce varsta cu 5 ani?
De fapt pt mine este foarte important sa stiu daca anii de facultate se aduna la stagiul de cotizare total in vederea reducerii varstei de pensionare pentru conditii deosebite? MULTUMESC
sant nascuta in august 1959si din iulie2007sant pensionata de invaliditate gradul 2 Pe decizia de pensie apar urmatoarele date de cotizare.Stagiul de cotizare realizat-32ani 8luni 20zile din care ,22ani in conditii deosebite22aniin grupa a 2 - 16ani 3luni 8zile,in conditii deosebite-6ani2lunisi23zile si in conditii normale-1an3lunisi23zile,stagiu asimilat-4ani11luni 1zi si stagiu aferent grupeia2 a -4ani Va rog sa mi spuneti tinand cont ca am in total 22aniconditii deosebite in cazul meu se va putea beneficia de pensionare cu reducerea varstei si incepand cu ce data? As vrea sa stiu tinand cont ca legea prevede ca inainte cu 5 ani nu mai esti supus revizuirii medicala eu de cand pot beneficia? Va multumesc
in 15 noiembrie2011am lasat sa stea la mine intr o garsoniera o fata la recomandarea unor cunostinte urmand sa i fac de la 1 decembrie contract de inchiriere Am ajuns la concluzia ca nu corespunde pentru a sta la mine si ca urmare dupa 10zile am rugat o sa plece(nu am primit nici un folos din partea ei) Din acea data nu a mai locuit nimeni in acea locuinta Acum pe adresa respectiva apare o factura de la o firma de internet cu 15ron lunar pe un nume pe care nu l cunosc La adresa respectiva s a beneficiat de internet cu fibra optica si a fost dezafectat cu plata la zi fara restantepana in octombrie si de aceea la mine in casa nu s a facut nici o racordare de echipamente acestea ramanand fiind dezafectate direct de la ei fara sa am restante
Deci aceasta persoana si a facut abonament la internet nici macar pe numele ei ci a unei pers pe care nu o stiu la adresa mea fara ca eu sa semnez ceva sau sa dau o copie dupa contractul de casa
Va intreb in acest caz eu pot sa fiu acuzata de ceva/
Este normal sa se incheie un contract la o adresa fara acordul proprietarului?
Ce trebuie sa fac eu pentru a nu mai primi aceste facturi la acea adresa fara a umbla prea mult daca se poate telefonic pentru ca sant bolnava?