avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1975 soluții astăzi
Forum Activitate anaduzsardi

Activitate anaduzsardi

nu mai locuieste.
Va rog să îmi spuneți dacă este vreun articol de lege care prevede ca nu primesc voucher pensionarii care au avut un contract de munca cu timp parțial în 2021.

anaduzsardi a scris:

Bună ziua, sunt pensionară, am 64 ani și o pensie de 1940 lei începând cu 01.01.2023. Nu am primit voucher ptr energie. Am sunat la nr dedicat - posta română și mi s-a spus că nu am dreptul la voucher, deoarece am avut un contract de munca cu timp parțial în anul 2021. Vă rog să mă ajutați sa mă lămuresc, deoarece s-a vorbit despre aceste vouchere pe toate canalele media, dar nu am auzit această condiție. Nu știu unde trebuie să mă adresez. Vă mulțumesc.

Nu, nu mai locuiește nimeni cu mine.
Bună ziua, sunt pensionară, am 64 ani și o pensie de 1940 lei începând cu 01.01.2023. Nu am primit voucher ptr energie. Am sunat la nr dedicat - posta română și mi s-a spus că nu am dreptul la voucher, deoarece am avut un contract de munca cu timp parțial în anul 2021. Vă rog să mă ajutați sa mă lămuresc, deoarece s-a vorbit despre aceste vouchere pe toate canalele media, dar nu am auzit această condiție. Nu știu unde trebuie să mă adresez. Vă mulțumesc.
Bună ziua. Va rog sa ma îndrumați în urmatoarea situatie: am făcut un ordin de plata de la societatea unde lucrez, către un terț căruia nu ii datorăm bani. Am luat imediat legătură telefonic, mi-a promis ca restituie suma necuvenită dar nu mai răspunde la telefon. Fiind greșeala mea, trebuie sa o rezolv. Suma este de 1500 lei. Pentru o firmă nu e mult dar ptr mine e un salariu. Care ar fi calea cea mai corectă și mai puțin costisitoare? Va multumesc
Răspuns la discuția Alerta forum
buna ziua,
mi-ati luat o piatra de pe inima. am butonat peste tot fara rezultat.
astept cu interes discutiile din forum.
Multumesc!
Discuție Alerta forum
buna ziua,
nu stiu ce am setat gresit, dar nu mai primesc pe mail discutiile din forum.
am verificat la profil si sunt selectate:
lumea Inteligo
personal update newsletter gratuit
ce trebuie sa fac sa primesc asa ca inainte, discutiile din forum? primeam in fiecare zi si cand se deschidea mail-ul aveam direct discutiilre. va rog sa ma indrumati .sunt interesante si avem mereu de invatat ceva,
multumesc
Răspuns la discuția pensionare anticipata
buna ziua,
va multumesc pentru raspuns. in ceea ce priveste anii lucrati in gr sunt asa:
3ani 6 luni munciti in gr a II a cu 50%
16 ani munciti intr-o intreprindere miniera gr I cu dif procente (50%80%) in functie de locul de munca pe care l-am avut
din acesti ani munciti cu dif procente a rezultat un spor de grupa de 4ani si 3 luni.
pensionarea ptr limita de varsta cu grupa, mi-ar permite sa lucrez in continuare, pe cand anticipata nu.
va multumesc pentru raspunsurile dvs.
buna seara,
sunt nascuta in 07.1958 am realizat un stagiu de cotizare de 39 ani si in plus am dobandit un spor de gr I si a II a de 4 ani si 3 luni.
v-as ruga sa-mi spuneti daca ma pot pensiona ptr limita de varsta cu sporul de grupa
(eventual cu o oarecare penalizare) sau trebuie sa solicit pensie anticipata
va multumesc
Răspuns la discuția Arhiva societati desfiintate
multumesc mult pentru ajutor.