avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate nobil

Activitate nobil

Răspuns la discuția pensionare
Am omis a preciza ca vechimea de 42 ani include si perioada de facultate .
In prezent am statut de somer . Anul de somaj se ia in calculul vechimii ? Daca da , atunci as putea fi pensinat anticipat fara penalizare la acumularea vechimei de 43 ani asa cum mi-ati spus dvs.
Va multumesc pentru sfaturi .
Răspuns la discuția impozit pe teren agricol
Multumesc foarte mult !
Discuție pensionari
Buna seara ,
Sora mea are virsta de 56 ani si o vechime in munca de numai 19 ani . As dori sa stiu daca poate beneficia de pensie anticipata sau o alta forma de ajutor banesc , intrucit nu are si nici nu gaseste un loc de munca .
Cu stima si respect ,
Adrian
Discuție pensionare
Un barbat in virsta de 61 ani si cu o vechime in munca de 42 ani , se poate pensiona anticipat fara a fi penalizat ?
Cu respect .
Buna ziua ,
As dori sa stiu daca se plateste impozit pe terenurile agricole , si daca da , din ce an si in baza carei legi .
Veteranii de razboi , respectiv urmasa de veteran sint scutiti sau nu de plata acestui impozit ?
Va multumesc .
Daca o societate comerciala care se afla in procedura de insolventa incheie anul 2011 cu profit rezultat din vanzare de mijloace fixe respectiv -cladiri poate fi trecuta acum 2012 in faliment ?
Profitul obtinut poate fi repartizat ca dividende potrivit legii 31/1990 in conditiile in care societatea se afla in insolventa.
va multumesc !!
Răspuns la discuția Dreptul intectual si TVA-ul
Imi poate spune cineva o opinie ?
V-as multumi mult .
Achizitia imobilului a fost fara TVA .
La vinzare s-a facturat cu TVA , asa cum a solicitat cumparatorul in contract .
Ulterior am constatat ca nu se calculeaza TVA , cladirea fiind veche , conforn Codului fiscal .
In aceasta situatie am considerat sa inregistrez diferenta valorica (TVA-ul incasat) la venituri
Cumparatorul , probabil si-a dedus TVA-ul aferent si nu cred ca vrea sa-i refacturez fara TVA.
Ce ma sfatuiti sa fac ?
Va multumesc mult pentru sfaturi de specialitate .
In 3 martie am primit o instiintare privind stingerea creantelor fiscale de la ANAF si ea face referinta la declaratiile depuse incepind cu data de 25.05.2011 si pina la 25.01.2012 .
In primul rind nu inteleg pe ce criteriu s-au bazat in stabilirea acestei perioade .
La "Categoria de suma" se inserereaza prin : D (debit) , M (majorari deintirziere)
P (penalitate) , MS (dobinda simpla) , Pi (penalitati de intirziere) , si A (amenda) .
Din cunostiintele mele stiu ca pentru neplata la termen a unei obligatii banesti se pot percepe anumite sume fie cu titlul de majorari de intirziere , fie ca penalitati de intirziere . Ori ANAF-ul ne inrobeste cu toate aceste gaselnite , debitind in sarcina societatilor ; penalitati + penalitati de intirziere + majorari + dobinda simpla .
Ca este posibil , am vazut , dar este si legal ?
Numai contribuabil sa nu fii .
Adrian
Răspuns la discuția penalitati intarziere
Procentul de penalizare ar trebui sa fie mentionat in contractul incheiat cu operatorul de telefonie mobila .
Legislatia actuala nu impune un procent maximal , iar cuantumul calculat in suma absoluta poate depasi valoarea debitului daca asa se mentioneaza in cohtract .
Succes in lupta cu ex......!
Adrian