Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... legea 85/2006 privind insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

legea 85/2006 privind insolventa

Daca o societate comerciala care se afla in procedura de insolventa incheie anul 2011 cu profit rezultat din vanzare de mijloace fixe respectiv -cladiri poate fi trecuta acum 2012 in faliment ?
Profitul obtinut poate fi repartizat ca dividende potrivit legii 31/1990 in conditiile in care societatea se afla in insolventa.
va multumesc !!
Falimentl poate declarat pentru imposibilitatea firmei de a-si achita datoriile. Daca banii din vanzarea activelor au intrat in cont, in mod normal din ei ar fi trebuit achitate datoriile. Profitul poate fi repartizat si pentru dividende, daca in prealabil ati acoperit din el pierderile din exercitiile anterioare. Atentie la impozitul pe dividende!

Daca o societate comerciala care se afla in procedura de insolventa incheie anul 2011 cu profit rezultat din vanzare de mijloace fixe respectiv -cladiri poate fi trecuta acum 2012 in faliment ?

DA , nu au legatura cele 2 aspecte
Profitul obtinut poate fi repartizat ca dividende potrivit legii 31/1990 in conditiile in care societatea se afla in insolventa.

NU , veniturile obtinute se distribuie conform legii 85/2006