avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... legea 85/2006 privind insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

legea 85/2006 privind insolventa

Daca o societate comerciala care se afla in procedura de insolventa incheie anul 2011 cu profit rezultat din vanzare de mijloace fixe respectiv -cladiri poate fi trecuta acum 2012 in faliment ?
Profitul obtinut poate fi repartizat ca dividende potrivit legii 31/1990 in conditiile in care societatea se afla in insolventa.
va multumesc !!
Cel mai recent răspuns: Adrian Stoica , Practician in insolventa 08:22, 6 Iunie 2012
Falimentl poate declarat pentru imposibilitatea firmei de a-si achita datoriile. Daca banii din vanzarea activelor au intrat in cont, in mod normal din ei ar fi trebuit achitate datoriile. Profitul poate fi repartizat si pentru dividende, daca in prealabil ati acoperit din el pierderile din exercitiile anterioare. Atentie la impozitul pe dividende!

Daca o societate comerciala care se afla in procedura de insolventa incheie anul 2011 cu profit rezultat din vanzare de mijloace fixe respectiv -cladiri poate fi trecuta acum 2012 in faliment ?

DA , nu au legatura cele 2 aspecte
Profitul obtinut poate fi repartizat ca dividende potrivit legii 31/1990 in conditiile in care societatea se afla in insolventa.

NU , veniturile obtinute se distribuie conform legii 85/2006

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Distribuire dividende firma statului animis animis BUna ziua, va rog daca ma ajutati cu urmatoarea problema: - o societate care are ca si asociat unic consiliul local. in anul 2014 are profit. va rog sa imi ... (vezi toată discuția)
Repartizare dividende sorinm2009 sorinm2009 Am o societate comerciala (srl) care functioneaza din 2005. Am primit in 2007 un actionar societate comerciala germana cu 50% din parti sociale, pe care mi le ... (vezi toată discuția)
Retragere sume din alte rezerve ca dividende ????? maria2010 maria2010 In urma cu 4 ani, contabilul a repartizat profitul de la sfarsitul exercitiului financiar in ct 106.8 - alte rezerve. Administratorul doreste acum transferul ... (vezi toată discuția)