avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1213 soluții astăzi
Forum Activitate monica2012

Activitate monica2012

Răspuns la discuția mostenire urmasi
"liberalizat"...nu stiu ce inseamna. Va multumesc si dvs pentru raspuns!
Răspuns la discuția mostenire urmasi
Va multumesc pentru raspuns, doamna avocat! Cumva vreo varianta este atacabila in instanta?
Răspuns la discuția mostenire urmasi
Nu stiu, presupun ca donatie. Ar putea face vanzare-cumparare in aceasta situatie?
Buna ziua, as dori raspuns pentru urmatoarea situatie: dupa decesul tatalui mama supravietuitoare primeste un sfert din jumatatea lui din apartamentul cumparat pe timpul vietii de amandoi iar cei doi copii mostenesc trei patrimi.
Cum vor mosteni cei doi fii dupa moartea mamei avand in vedere ca mama doreste sa lase partea ei din apartament( sfertul de la tata plus jumatatea ei)unuia dintre copii care a ramas cu parintii, nu s-a mutat vreodata de acolo, a renovat apartamentul, contribuie la plata lunara a intretinerii ei la caminul de batrani unde e internata de peste cinci ani, etc. Ce pretentii poate ridica cel de-al doilea fiu in aceasta eventualitate?
Multumesc!
Va multumesc pentru raspuns! Intr-adevar, prsoana respectiva - care a dormit azi-noapte la scara blocului, nu e interesata sa plece la adapost nici macar pe timpul noptii. Eu nu sunt medic dar vazand-o si schimband cu aceasta cateva propozitii e lesne de remarcat ca nu e in toate mintile...Voi vorbi din nou cu vecinii, voi suna incarcand sa implic autoritatile...
Buna ziua, va rog sa ma indrumati in rezolvarea acestui caz: - la intersectia Bd. Cantemir cu Bd. Marasesti, pe partea celor cinci blocuri de zece etaje, traieste de multa vreme o femeie care si-a schimbat de-a lungul anotimpurilor "locatia", asta vara dormea chiar in fata sectiei de Politie nr.14, pe trotuar...Dimineata iese la cersit bani si tigari, lasand pe trotuar plapuma si celelalte bagaje plus gunoaiele rezultate traiului din spatiul ocupat. Am aflat ca a stat catva timp la intrarea in scara blocului din apropiere, fiind gonita doar cand rabdarea locatarilor a luat sfarsit vazand-o cum se spala si isi schimba tampoanele chiar acolo, la intrare...
De catva timp s-a instalat in parcarea din fata primului bloc, aproape de ceasul de la intersectie si uneori, dimineata, pe la ora 5 - 6 incepe sa urle - am inteles ca nu de frig ci din cauza ca nu are tigari. Stiu ca exista adaposturi pe timp de noapte pentru oamenii strazii, se pare ca nu-i place acolo ci, numai afara, pe trotuar; presupun ca are probleme de sanatate mintala, nu reprezinta un pericol pentru cei ce trec zi de zi pe langa ea? Copiii care merg la scoala si trec pe langa ea, intreaba mereu ce cauta aceasta femeie afara, de ce doarme pe asfalt, de ce urla dimineata... In fine, suntem impresionati si foarte deranjati de aceasta situatie ce pare de nerezolvat din moment ce numai dupa multe reclamatii femeia paraseste locul pentru scurt timp, ea revenind cu voiosie in aceeasi zona iar organele abilitate - care or fi acelea - nu reusesc, dupa cum se vede, sa rezolve si acest caz.
Va multumesc pentru raspuns. E posibil intr-un caz asemanator o anulare a divortului si recasatorire pentru a obtine totusi pensia de urmas?
Am inteles. Dupa cati ani de casnicie sotul supravietuitor poate obtine pensie de urmas?
Va multumesc!
Sora mea, casnica, a divortat dupa 37 de ani de casnicie pierzand printre altele si pensia de urmas in situatia in care sotul ei ar fi decedat inaintea ei. La 10 luni de la divort sora mea s-a recasatorit cu fostul sot. E posibila recuperarea pensiei de urmas in aceasta situatie?
Va multumesc!
Va multumesc ca m-ati lamurit, inseamna ca nu mai am de ce sa merg la Oficiul de Stare Civila, certificatul e valabil in forma care a fost eliberat; m-ati ajutat mult, eu nefiind acum in Bucuresti! Va doresc o zi cat mai buna!