avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 943 soluții astăzi
Forum Activitate lala_larisa

Activitate lala_larisa

firma nu are bani in conturi, nu detine decat marfa din magazine. nu am cum sa platesc prea curand amenzile. sunt alte variante?
Buna seara,
Detin un SRL cu 2 puncte de lucru deschise. ieri m-au vizitat cei de la ANAF la ambele puncte si pt fiecare din ele au dat cate o amenda destul de mare. firma nu are bani sa isi plateasca amenzile. ce se intampla daca nu le plateste?
salutare.
imi recomanda si mie cineva un autor pentru drept civil-obligatii conform ncc? am vazut ca au aparut mai multe carti dar nici una nu are ca autor Stanciulescu sau Boroi si in cazul asta am o dilema de pe care sa invat pentru examenul inm.
buna ziua. ce se intampla daca nu se platesc cheltuielile judiciare? in speta s-a dispus incetarea urmaririi penale in baza art. 10 al.1 lit. b indice 1 si invinuitul a fost obligat la plata cheltuielilor judiciare in valoare de 3000 de lei si i s-a aplicat o amenda administrativa in suma de 1000 lei. problema este ca pesroana nu are bani sa achite aceste cheltuieli pentru ca nu este salariat si nu are nici un bun in proprietate deci nu poate fi executat silit.
din cate am vazut costul cursurilor a inceput deja sa scada si am mai observat ca este o diferenta destul de mare de pret intre orase.... de exemplu aceeasi firma organizeaza cursuri in Sibiu cu 2000 ron si in Galati cu 4300 ron :). acum vine intrebarea: se poate sa urmez cursul la bucuresti si sa profesez intr-un alt oras? cum aleg cursul pe care sa il urmez?...este o diferenta intre ele?
am inteles. multumesc mult pentru raspunsuri.
ideea este ca eu vreau sa urmez acest curs dar ma gandesc ca pot sa il urmez si mai tarziu din moment ce eu acum oricum nu indeplinesc toate conditiile. cel mai bine este sa astept pana la sfarsitul lunii martie sa fie clare lucrurile. si inca o intrebare : in cat timp dupa terminarea cursului se elibereaza autorizatia de mediator?
Va multumesc pentru raspunsuri. in concluzie nu am nici o sansa momentan sa practic aceasta profesie si din cate observ o alta solutie nu am decat sa ma angajez cu carte de munca pentru o perioada minima de 3 ani. sunt putin dezamagita. mi se pare o conditie in plus si prea generala. ma intreb oare ( dau un simplu exemplu) daca eram angajata ca femeie de serviciu timp de minim 3 ani eram apta sa devin mediator?...raspunsul este DA pentru ca legea nu spune nimic de domeniul in care ai vechime...este onorabil sa muncesti in orice domeniu dar ce legatura are vechimea in munca cu postul de mediator?...oricum in Romania se cere experienta pentru absolut orice post.
buna ziua. am o nelamurire: Art. 7 din legea 192/2006 lit c spune ca poate deveni mediator persoana care "are o vechime in munca de cel putin 3 ani sau a absolvit un program postuniversitar de nivel master in domeniu, acreditat conform legii si avizat de Consiliul de mediere". eu nu am vechime in munca de 3 ani si as dori sa ma inteleg exact la ce se refera "program post universitar de nivel master in domeniu acreditat conform legii si avizat de Consiliul de mediere".
Răspuns la discuția Data examen INM 2012
iulian81...proba de rationament logic este eliminatorie in sensul ca trebuie sa rezolvi minim 30% din intrebari din cate stiu eu. sper sa nu gresesc. dupa asta urmeaza interviul la care se dau note. la sfarsit se face o medie dupa un procentaj anume si in functie de cate locuri vor fi scoase vor intra primii cu notele cele mai mari.