avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Activitate Tinu21

Activitate Tinu21

Da,administratorul este împuternicit.
Deși am semnat un contract în 2 exemplare, în August am cerut copia mea.Cheile garsonierei au fost la admin,eu m am mutat o luna mai tarziu.
Mi a răspuns,care contract? Nu e niciun contract.
Pe 16 luna asta, a venit la mine ptr chirie și întreținere și ce sa vezi și cu contractul.
Dar spunea ea ( este o ea) n- a avut timp sa facă o copie !!!!?????
Eu I am făcut jocul sa vad unde ajunge.
Garsoniera e la subsol intr un bloc vechi.
Sunt of electric( la vapor) ,înțeleg multe.
Lumina pe Iulie e exagerata rau,77 kw,pentru 1 bec și un frigider?
Apoi ,am cerut contractul sa pot aplica la primărie pentru ajutor social.Atunci s a speriat.A început sa invoce tot felul de scuze.
Dar se teme de o eventuala vizualizare în baza de date a Primariei,ANAF....
Răspundeți la întrebările mele,nu ma mai faceți sa vin cu detalii neplăcute ptr mine.
Mulțumesc.

PS.80 % din administratori fura cu acte duble..
Locuiesc intr o garsoniera de bloc...Am contract de inchiriere( dar cred ca e fals) cu administratorul...Ma tot minte ca nu avut timp sa facă o copie și pentru mine...
Dar contravmctul nu se face în 1 exemplar...De aici am dedus ca are chitanțe duble...
Si viitorul electric,mi a arătat alt contor,nu pe al meu. Cum adică,sunt 4 apartamente la parter și în nișa de contoare e și al.meu de la subsol.
În cazul asta ar trebui sa fie 5 ,simplu...nu?
Are chitanțe duble.
Cum.pot face dreptate?
Sunt bătrân,72 de ani,bolnav,Emfizem pulmonar, nu pot alerga prin tribunale.
Multumesc mult
Buna seara,

Ce putem face?

Sora mea are o factura la Enel de 8,800 Lei....

Are facturile din ultimii 5 ani...Nici în acesti 5 ani n_a plătit atat...

Au trimis un expert sa verifice contorul...Dar cat de correct rate acesta plătit fiind de Enel?

Au spus ca ar mai fi possible 2 scenarii:

Sa fie o scurgere in pamant sau cineva fura din bransamentul nostru

Nu inteleg,nu ei sunt bobligati sa asigure o furnizare in conditii optime?
Sora mea,ca price om modest ,a fost la ei in Constanta(sora mea Traieste in Eforie Nord ), a accpetat sa plătească o suma lunara de 150-200 Lei.Are pensie de 680 după o poprire.
Enelul a vrut o plata in cinci transe...imșosibil de plătit cu acei 680 lei pensie.
Eu i-am spus ca a gresit cand s-a dus la ei ca om vinovat.
Trebuie sa-si ceara dreptatea in tribunal...dar ea saraca invoca lipsa banilor.
Va rog mult,ce poate face?

Multumesc mult
Răspuns la discuția Recalculate pensie
Domnule Popa,eu am refacut o eroare,respectiv adeverintele,nu am adaugat ceva suplimentar la dosar.Datele din adeverințele de grupe erau bune,doar ca o adeverinta avea doar nr de înregistrare și a doua era un model vechi.Eu nu am adaugat acete noi pentru recalculate,am refacut eroarea din adeverinte,
Multumesc mult.
Mi-au fost respinse doua adeverințe de grupe.....Le-am refăcut și în Decembrie 2018 am cerut recalcularea.Azi mi-a venit pensia cu diferența calculată doar pe 3 luni ,01/0/-01/03/2019....E correct așa? Nu trebuia facută recalcularea din Decembrie 2016 cand am ieșit la pensie?Adică în perioda anterioara se consideră că am primit...deși în realitate nu???
Ce pot să fac?
Multumesc mult...
Am o nouă problem..la mine nu se mai termină...După ce am refăcut adeverintele de grupă am depus dosarul pentru recalculare în Decembrie 2018.Pe la începutul lui Martie 2019 primesc noua decizie,prin care mi se aduce la cunoștință că au fost luate în considerare adeverintele,care ,una avea doar numar de înregistrare si a doua era un model vechi.
Întrebare,de ce primesc doar din 01/01/2019 diferența? Eu am grupa doar din 01/01/2019 ???
Nu trebuia sa mi se calculaze diferența din momentul ieșirii la pensie? Respectiv 10/12/2016...???
Mulțumesc mult...!!!
Discuție Abuzuri bancare
Am un cont de pensie asociat cu un card de debit.Pe 29/06/2018 am primit un mesaj pe telefon,prin care eram anuntat că am o poprire de 4,700 lei.Corect,sunt vinovat,plătesc.Dar din acel moment,nu mai pot folosi cardul ,dar îmi opresc comision administrare cont de card.Mai mult,pensia o pot ridica doarde la casierie,unde plătesc taxa de 10 lei.Cum pot acționa împotriva acestor abuzuri???Nu-mi permit avocat.
Mulțumesc.
Domnule Popa,

Sunt îngrijorat de numarul mare al pensionarilor care se judcă pentru abuzuri ale Casei de Pensii.
Există o cale mai acceptabila de obținere a drepturilor? Nu e nici un secret că pensionarii au resurse limitate.E trist,dar și eu sunt unul dintr ei.

Multumesc mult
Cu stimă, Marian Aurel

POPA GHEORGHE a scris:

Adeverintele respective trebuie sa respecte anexa 14 din HG nr. 257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare, completata la toate rubricile in baza documentelor existente in cadrul firmei.

Mulțumesc mult.