avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate Phoenix58

Activitate Phoenix58

Buna seara,
Care este vechimea minimă în muncă pentru care se poate beneficia de pensia minimă garantă?
Vă mulțumesc.
Buna ziua,
Doresc sa aflu cum se poate fi taiat un copac din zona CFR(de pe terenul unei statii CFR)?Sunt necesare avize sau aprobari?
Va multumesc.
Florian MIRU
Buna seara,
Doresc, pe aceasta cale sa aflu cum trebuie sa se procedeze in cazul in care s-a primit o instiintare, pe numele proprietarului de apartament, de la BEJ intr-o cauza in care au fost implicate Asociatia de proprietari, din care face parte propritarul, si un furnizor de servicii, cauza in care exista hotarire de executare silita a Asociatiei de prorietari respective ?
Precizez faptul ca, in perioada mentionata in hotarire nu au fost inregistrate restante la cotele de intretinere pe numele proprietarului.
Va multumesc cu respect pentru ajutor.
Răspuns la discuția Dreptul de mostenire.
Din acest raspuns, sa inteleg ca putem merge(eu si sotia) la notar si sa incheiem un contract de vinzare-cumparare intre noi, privind apartamentul pe care il detin? astfel sotia ar deveni proprietara de drept?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Dreptul de mostenire.
Buna ziua,
Cand v-ati referit la vanzarea apartamentului, sa inteleg vanzarea catre sotie?
Este posibil?
Cu respest.
Răspuns la discuția Dreptul de mostenire.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Dreptul de mostenire.
Va multumesc pentru promtitudine !!!
As dori sa mai aflu, daca fiica mea are posibilitatea, printr-un act notarial, sa declare ca renunta la dreptul de mostenire in favoarea sotiei?
Buna seara,
As dori, pe acesta cale, sa aflu care sunt modalitatile prin care sotia mea, actuala, poate avea drept de mostenire, in totalitate, asupra apartamentului meu, pe care l-am cumparat inainte de a ma casatorii cu ea?
Mentionez faptul ca, eu am o fiica, majora, rezultata dintr-o casatorie anterioara.
In asteptarea unui raspuns, va multumesc cu respect.