Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul de mostenire.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul de mostenire.

Buna seara,
As dori, pe acesta cale, sa aflu care sunt modalitatile prin care sotia mea, actuala, poate avea drept de mostenire, in totalitate, asupra apartamentului meu, pe care l-am cumparat inainte de a ma casatorii cu ea?
Mentionez faptul ca, eu am o fiica, majora, rezultata dintr-o casatorie anterioara.
In asteptarea unui raspuns, va multumesc cu respect.
Drept in totalitate nu poate avea Decat daca II vindeti si pretul este real, serios si I'l poate demonstra, altfel orice act o sa faceti donatie, testament, la decesul dvs va fi supus reductiunii daca incalca rezerva succesorala a fiicei dvs. Pt ca la mostenire vor veni in concurs. Insa in principiu orice act poate fi atacabil.
Va multumesc pentru promtitudine !!!
As dori sa mai aflu, daca fiica mea are posibilitatea, printr-un act notarial, sa declare ca renunta la dreptul de mostenire in favoarea sotiei?
Nu se poate cat timp dvs sunteti in viata, pactul asupra unei mosteniri nedeschise este interzis! Mostenirile se deschid prin moarte. Poate face acest lucru dupa decesul dvs in cadrul dezbaterii succesorale printr o declaratie de renuntare la succesiune.
Va multumesc.
Buna ziua,
Cand v-ati referit la vanzarea apartamentului, sa inteleg vanzarea catre sotie?
Este posibil?
Cu respest.