avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1533 soluții astăzi
Forum Activitate corneliaaa

Activitate corneliaaa

Răspuns la discuția acte proprietate
in cele 2 contracte (1996 si 2002)de v-c este scris ca autorilor mei le-a fost reconstituit dreptul de proprietate in baza legii 18/1991 ,fara a se elibera tp.Ce inseamna!?
am cadastru si intabulare facut in 2011 pt ca am facut modificari la contructie pe baza autorizatiei de construire.Ref actul de vanzare cumparare scrie in cel din 1999 autorilor mei le-a fost reconstituit dreptul de proprietate in baza legii 18/1991,fara a se elibera TP in actul meu de vc din 2002 scrie la fel+ca dreptul de proprietate a fost intabulat.Nu exista nici titlu nici OP,eu le pot face?
in ce an a fost introdusa receptia dupa emiterea autorizatiei de construire
in acte am 500 m,la masuratoare cadastru apar 591,cum intru in legalitate pt diferenta
de unde se scot duplicate pt aceste 2 documente
Actul de vanzare cumparare este facut in notariat bineinteles. Nu inteleg de ce mi se cere acest titlu.
Imi puteti va rog spune un nr de art. unde sa scrie clar ce este un titlu de proprietate si care sunt documentele care sunt identice cu titlu de proprietate vezi contract vanzare-cumparare sau mostenire....

[Editat - va rog nu mai scrieti cu majuscule, este impotriva Regulamentului de postare pentru ca se citeste greu. Multumesc pentru intelegere]
Buna ziua,am cumparat o casa+ teren in 2002 cu contract de vanzare cumparare (am cadastru,intabulare,carte funciara tot)acum vreau sa vand ,cel care cumpara face imprumut prin banca iar banca imi cere titlu de proprietate sau ordinul prefectului.Proprietatea respectiva a mai trecut in 1996 printr.o vanzare cumparare,practic sunt al treilea proprietar.Cum pot intra in posesia titlului de proprietate sau al ordinului prefectului.Multumesc
Răspuns la discuția vanzare cumparare
va multumesc pt raspuns
Buna seara,
am cumparat in 2002 o casa cu teren,acum o vand iar cei ce cumpara iau umprumut de la banca care le cere titlul nostru de proprietate.Noi nu avem asa ceva am facut sapaturi si am scos un titlu de mostenire din 1932 al primilor proprietari dupa care s-a facut un partaj voluntar(am act original) ,unul dintre copii a vandut cu contract de vanzare cumparare si pe urma am cumparat noi in 2002.De ce-mi cere titlu de proprietate,am act de vanzare cumparare,am cadastru,am intabulare,am toate actele mai putin titlu de proprietate.Mi se pare aberant adica nu sunt proprietar.Astept raspuns.