avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Activitate pablodaniel

Activitate pablodaniel

in data de 12.02. 2013 am se mnat un contract de abonament cu [editat] romania si voiam sa trec la un abonament mai mare.
in contractul semnat cu ei se prevede: "inlocuirea abonamentului in perioada contractuala agreata la achizitie cu un abonament cu valoarea taxei lunare inferioara nu este permisa"

cand am sunat la ei imi spun ca mai exista o clauza stiuta doar de ei si anume : abonamentul sa fie mai mare decat media valorii platie pe ultimele 3 luni

acum nu inteleg ce contract se ia in consderare, cel semnat de mine sau cel dictat de ei?

ce pot sa fac in cazul asta? pentru ca se vede interesul ca ei incearca sa mentina fluxul de numerar de la client constant, fara ca, clientul sa aiba nevoie de serviciile incluse in pretul respectiv = estorcare de bani
un prieten a fost condamnat la 7,5 ani inchisoare cu executare pentru legea 143/2003. in momentul arestarii i s-au conficat banii gasiti la el in valoare de aproximativ 1000 de euro, pe care parchetul i-a notat ca fiind 1000 USD.

desi a avut avocati platiti s-a trezit cu o datorie de 6250RON la stat.

se poate reabilita daca nu plateste? si cum s-au caluclat cheltuielile daca prejudiciul este aproximat nu se stie prin ce metode, posibil incheierea rechizitoriului. nu se deduceau banii confiscati, desi erau primiti prin western union?. povestea e mai lunga.
am gasit metoda de asasinat in manipularea in masa prin tortura psihica:

1.este mentinut subiectul in tensiune psihica permanenta- deprivarea de ordin social plus cuvinte care sa creeze leziuni psihice- stari nervoase, manie, furie, mediu insuportabil, etc

folosirea inchizitiei ca forma de apararare= adica la o consecinta exista 6 metode mai putin autorul moral implicat

2. se creaza o vointa si o dorinta puternica plus asteptari

3. cu ajutorul unei bate psihologice persoana este constransa la sinucidere

trebuie doar acreditarea unui medic psihiatru si a unui procuror criminalist pentru ca persoanele participante sa fie arestate si atunci crima sub forma asta nu mai poate avea loc
Răspuns la discuția plangere penala
RISCURILE UNEI PLANGERI PRIN POSTA SUNT URMATOARELE:

plangerea penala trebuie sa respecte cerintele impuse de legiuitor prin dispozitiile art.222 cod procedura penala, respectiv sa cuprinda : numele,prenumele,codul numeric personal,calitatea si domiciliul petitionarului,descrierea faptei care furnizeaza obiectul plangerii,indicarea faptuitorului,daca este cunoscut si a mijloacelor de proba'

prin raportare la art 10(2) din legea 233/2002 pentru aprobarea Ordonantei Guvernului nr 27/2002 orice alte sesizari cu continut similar adresate Parchetului se vor clasa la numarul initial si nu vi se va mai face comunicare in acest sens de catre institutia noastra"


motivatia unei casari a plangerii penale trimise la distanta
un caz similar mai vechi, cand cineva a trimis mailuri de pe contul proprietarului s-a soldat cu amenda de 9 milioane lei sau 900 ron

am trecut cu vederea tipurile de intimidare, din ce se prezinta mai sus nu rezulta decat existenta si prezenta unei forme de manipulare.

in ce priveste restul de probe : fapta sa fie previzibila si sa aiba urmari grave
s-a descris coercitia , arta de a folosi omul in interes propriu

tortura are 3 forme de manifestare : 1. deprivarea de ordin social
2.ataca acolo unde iubeste mai mult
3.directiile si ofensele : boala psihica, amnezia, etc, simularea unor etape din ancheta - gen : te cunosc de undeva?

4.decizia care duce la sinucidere precedata de limbaj
scenariul consta in scopul si metodele utilizate pentru a le atinge cat si posibilitatea infaptuirii faptei
atata timp cat exista fapta trebuie sa existe si minimul de probe
chiar daca este vroba in prima faza de ingradirea comunicarii dintre 2 persoane, una folosita ca momeala sau "robot" , este recunoscut ca "manipularea" poate fi letala in anumite conditii, adica sunt consecinte provocate in mod intentionat de catere autorul moral fara ca "robotul" sa constientizeze fapta sau sa corecteze
majoritatea probelor se bazeaza pe deviere de comportament ca urmare a unui factor de influenta; adica mai multe persoane din medii si locuri diferite care s-au comportat similar
in cea mai mare parte, nu s-a spus ca nu vreau sa mai vorbim, etc ci a pus pe unul sau pe altul sa sune cu numar ascuns si sa ameninte ca dca mai vbesti cu x se intampla nu stiu ce sau alte nebunii
apoi ma intereseaza inchizitia
imi este greu sa cred ca o persoana normala se comporta din instinct ca un psihopat, tortionar sau escroc
14 nov 2011 :
"... ce voiam sa iti spun : AI AVUT DREPTATE.Ei chiar exista. ei mi-au spus sa ma despart de tine si eu am avut incredere in ei. iar acum,dupa ce ne-au despartit, au disparut. ei mi-au dat atata incredere in mine atunci ca sa ma despart de tine si acum nu ii mai aud deloc. inainte cand ii auzeam chiar credeam ca sunt eu,adica, ca sunt gandurile mele....'
hayek - controlul mediului si al circumstantelor unei persoane de catre o alta,astfel incat , pentru a evita un rau si mai mare, omul este fortat sa actioneze nu in conformitate cu un plan coerent al sau,ci ca sa serveasca scopurile altuia se numeste coercitie.
coercitia survine atunci cand actiunile unei persoane sunt facute sa serveasca vointei unui alt om,pentru scopul celuilalt si nu al ei
Editat de moderator simonette12- motiv pct. 1.3 din Regulament
la tratamentul in urma torturii psihice se invoca si marturia persoanei care ar trebui trimisa catre un procuror de caz, putand deveni proba in dosar

nu e vorba de medicamentatie, e vorba de consiliere antidiscriminare, daca e posibil interventia in mediul persoanei, etc

bineintees, a disparut autorul moral, a disparut tortura
la fel un proces public sau un scandal public

s-a facut diferenta dintre a fi informat=a fi probat

la fel cum am vazut caz de hartuire prin instigare asupra unui minor sa zicem , participantii fiind tot minori
in acelasi timp instigatorul a invatat "victima" sa ridiculizeze fapta
nu stia nimic despre tortura, nu a existat tortura


una se spune si alta se face. asta se incerca, la fel si cazul caderii unei persoane de la 20 metri.
sunt 2 variante reusite: E>L>Gallo impotriva lui reagan in 1987. a uita=a sterge memoria intr-un ospiciu
si "complicele tortionar"-care se lasa indrumat,condus de profesionist , pe motiv ca il invata in interesul profesionistului, pentru a tortura persoana ,cel mai simplu prin suprimarea vointei si sa salveze pe cineva. astfel ca fara sa stie produce conflictul

associated press,cred ca am scris bine, a creat un material bine documentat despre CIA si arestul secret din Romania; ce e curios, e ca un ofiter din SRI a incercat sa distraga atentia catre turism sau i se parea mai interesant de ce francezii au reusit ce romanii habar nu aveau.
in 2012 am facut mai multe plangeri penale, cercetarea terenului
boicotul era pe diferite nivele
1. sa te prezinti in fata procurorului si sa scrii exact ,fara sa te uiti sau sa iti amintesti ce ai detaliat intr-o plangere penala ( e aproape imposibil), pentru ca au loc mai multe actiuni in viatza unei persoane
2.DIICOT- nu au responsabilitate decat in 2 grame de iarba, nu si in disparitii, tortura si terorism
3.dupa aia am vazut ca atunci cand te duci in fata unui procuror trebuie sa se incheie un proces verbal altfel nici nu ai fost acolo
4.casarea cauzei daca se trimit cel putin 2 plangeri consecutiv,
concluzie, persoana uita pentru ce e platita, e mai usor sa stai si sa nu faci nimic

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament


dovezile, atata timp cat e vorba de comunicare, sunt clare si cunosc 3 surse:
autorul moral-cel mai greu de verificat
tortionarul-un profil complex dpdv psihologic in ce priveste emotiile
si persoana in cauza
tipul de comunicare e de fapt \"iluzia \"unei comunicari
Raluca
Pai tu faceai monolog
6:34pm
Daniel
la mine si cand vbesc cu tine, tot monolog se cheama
arta se cheama : suprimarea vointei unei persoane
cercetarile: era obsedat de ideea transformarii fiintei umane intr-u fel de robot caruia i s-ar putea modifica valorile intr-atat incat sa poata ucide la comanda si de programarea ei in asa fel incat sa uite ca i se daduse ordinul\" se numeste coercitie- personalitatea se modifica in escroc sau psihopat, se refera la persoana folosita ca tortionar si se exclude ordinul, pentru ca nu este constienta de ce face

aici se face aluzie la nevoia de comunicare
apare interventia: sa dai impresia de comunicare libera si sa cauzezi nervi
persoana, raluca, e lipsita de vointa, asteptari, emotii
restul poate se deduc
consecinta e o oboseala
autoizolarea nu e un raspuns
Raluca
Mi se pare k tu asa functionezi. Te trezesti si cauti sa te enerveze cineva,sau,mai bine sa enervezi pe cineva.
2:05pm
Daniel
sa enervez e intriga, sa ma enerveze e raspunsul la intriga
tu nu ai emotii,sentimente, etc, e imposibil sa te enervez
2:06pm
Raluca
da tu ai,banuiesc!
2:08pm
Daniel
eu am, altfel, nu ma enerva nimic
Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament