Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... urmarirea penala in tortura psihica
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

urmarirea penala in tortura psihica

este de ajuns comportamentul mai multor persoane impotriva subiectului pentru inceperea urmaririi penale? pe art 267 cod penal, atata timp cat este aproape imposibil sa ai comunicarea dintre complice si autor sa dovedesti indrumarea?

concluzie, care sunt probele suficiente si necesare pentru inceperea urmaririi penale in cazul infractiunii de tortura psihica?
~ Conținut șters la cerere ~
am citit, ca mijloace de proba sunt inscrisuri si materiale de proba; deducerea in fata organelor judiciare a situatiilor de fapt constituie probe in cauza,se poate realiza prin orice mijloace de proba
persoanele in cauza, se numesc unelte, nu sunt constiente de fapta penala si nu au interes, deci rezulta supunerea fata de un factor extern
nu pot sa trimit un screenshot cu una din strategii aici.decat ca se repeta in timp cu alte persoane

art .267al1 spune: fapta prin care o persoana provoaca cu intentie suferinte psihice,bazata pe orice forma de discriminare,pentru orice motiv sau scop la instigarea unei auritati sau cu consimtamantul ei se pedepseste cu inchisoare de la 2 la 7 ani
daca persoana se sinucide(moare) , pedeapsa este de 15-25 sau pe viatza
scopul momentan este de a face rau unei persoane,in prima faza,
proba este discriminarea

Editat de modertaor simonette12- motiv.pct.1.3 din Regulament

MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Probe pot fi martori, inscrisuri, loguri, inregistrari audio-vizuale, etc. Adica dovezi din care rezulta ca cineva a fost torturat psihic. Injuraturile, jignirile si alte gainarii nu sunt tortura psihica, altfel toti cetatenii romani ar fi fost torturati psihic, unii de altii. Nici sado-masochismul, daca e liber consimtit, nu constituie tortura psihica. Politistii si procurorii trebuie sa aiba suficiente temeiuri sa intocmeasca un dosar penal, nu se poate proceda pe vorbe goale. Din dosar trebuie sa reiasa cine a facut, ce a facut, faptul ca a provocat suferinta psihica, intentia de a provoca suferinta psihica, sa reiasa ca nu a fost doar o impresie subiectiva a victimei, cauzata de instabilitate psihica sau boli mentale (cum ar fi paranoia), ca suferinta produsa nu a avut justificare (de exemplu a opri televizorul unui copil neascultator nu e tortura, chiar daca el sufera ca nu poate vedea programul favorit).
tgeorgescu, utilizator
e ok, sunt si astea, dar e si un mecanism rational, nu ma pricep eu prea bine la cat timp sa se repete,; scopul este de a deznadajdui, de a exaspera, etc bazate pe emotii negative provocate cuiva

ca emotii negative trebuie sa se creeze senzatia de infrangere si altele
iar epitetele sunt si ele prezente

am pus problema diferentierii intre gluma si convingere

daca se considera ca s-a actionat la indemnul unui autor moral, indiferent care , e de ajuns

pe 7 ianuarie o sa aduc un raspuns clar
ca exemplu in tortura psihica am gasit si definitia sau mecanismul batei psihologice

in prima faza trebuie sa creezi o legatura intre persoane
apoi unealta pune o intrebare si indiferent de raspuns , iti spune :esti superficial, etc , nu mai vbesc cu tine,plus altele ;esti la fel ca ei, doar ca imbracat altfel

un alt mail spune; "pe tine au spus ca sigur te omoara, o sa faca , ca toate persoanele din jur sa asculte de ei"