Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... tortura pe viata: acuzat de furt, fara probe
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

tortura pe viata: acuzat de furt, fara probe

exista 2 tipuri de torturi: una creata in manipularea in masa si alta savarsita sub umbrela anchetei

vreau sa intreb despre cea savarsita sub umbrela unei anchete:

1. daca cineva depune un denunt la politie ca as fi savarsit un furt, sa zicem un aparat foto sau orice

desi exista o lista de suspecti, ancheta nu are loc, dar in schimb se alege o persoana supusa unei torturi pana recunoaste fapta si apoi sa faca si filmul savarsirii ei

camera, prejudiciul nu este gasit, nu exista probe in savarsirea infractiunii, dar se aproba disparitia

cum scapa o persoana nevinovata de tortura?
ancheta nu poate avea loc in lipsa unui avocat si este cam greu sa torturezi pe cineva cind este un avocat in sala. poate mai dezvoltati subiectul ca si descriere.
e vroba de ancheta politiei, nu de cea facuta de procuratura

dupa un an de interogari si hartuiri s-a incheiat cu persoana ca fiind nevinovata, probabil din lipsa de probe
Tortura este infractiune. Sigur, trebuie dovedita. Faptul ca politistii s-au rastit la suspect sau l-au amenintat ca infunda carcera daca nu recunoaste nu e tortura.
e ce expertii in tortura numesc la limita legii

faptul ca numai o persoana dintr-un cerc de suspecti e banuita si interogata, se numeste discriminare
daca e supusa de mai multe ori la detectorul de minciuni se numeste hartuire

dar si ancheta in cazul juramantului cu mana pe biblie e tot o forma de tortura
Referitor la cercul de suspecti: pentru asta trebuie sa fie mai multi suspecti, iar daca sunt mai multi suspecti nu e musai ca toti sa fie la fel de probabil de a fi autorul infractiunii.

La ancheta ai dreptul sa nu zici nimic. Iar juramantul cu mana pe Biblie nu e o forma de tortura, ca doar nu te doare gura sa juri. Poti sa refuzi, zicand ca esti ateu sau sa deschizi Biblia la Matei cap. 5, unde insusi Isus interzice orice forma de juramant. Pe urma zici ca a jura pe Biblie sau a-ti face nevoile pe ea este pentru tine cam acelasi lucru si nu-ti permiti sa faci asa ceva.