avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 751 soluții astăzi
Forum Activitate alehandraa

Activitate alehandraa

Răspuns la discuția Daune materiale accident rutier
Daca vinovatul nu avea asigurare,cine plateste?
Răspuns la discuția Daune materiale accident rutier
Multumesc
De la cine primeste victima accidentului rutier despagubirile materiale ,daca vinovatul a murit la 1 an de la accident,iar prima infatisare la proces trebuie sa aiba loc in luna septembrie.Decesul vinovatuluii a survenit probabil dintr-o boala cronica,el a fost soferul iar victima pieton.
Concediu pentru evenimente deosebite,casatoria fiicei ,aceste zile trebuie sa le efectuez succesiv in perioada evenimentului sau pot sa le cer si mai tarziu cite o zi cand am nevoie .In lege nu gasesc nimic referitor acest lucru.
Va rog sa-mi spuneti daca este posibil sa mi se schimbe locul de munca si functia fara acordul meu in urma unor reorganizari de servicii..Sunt referent in spital.
Multumesc.
Răspuns la discuția Promovare pe studii superioare
Salarizarea o facem pana in brut ,iar restul serviciul financiar.Multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția Promovare pe studii superioare
Aveti dreptate in resurse umane nu isi fac treaba din rautate nu din nestiinta lucrez acolo de 11 ani si am vazut destule. Daca pe mine ma amana de 2 ani sefa mea care stiu legislatia ,va dati seama ce face cu ceilalti.Singura mea sansa este sa reusesc cu incadrarea conform studiilor si sa plec din acel serviciu pentru ca eu nu sunt un om rau si nu vreau sa ma transform .in acest sistem te lupti cu morile de vant nu ai nici o sansa sa reusesti pentru ca toti sunt pusi politic .Daca cei in masura ar mai verifica odata la citiva ani dosarele personale cu incadrari si promovari poate ar mai face dreptate .Multumesc zama cristian.
Răspuns la discuția Promovare pe studii superioare
Multumesc mult pentru raspuns.Da aveti dreptate lucrez in sanatate in serviciul resurse umane ,birou salarii cu o vechime de 11 ani in acest serviciu.De la inceput am fost incadrata ca referent ,eu fiind absolventa a unui liceu economic.In cererea de promovare eu am cerut promovarea conform diplomei de licenta pe care scrie licentiat in stiinte economice nu am cerut inspector ,referent sau economist doar cum este corect conform pregatirii mele .Raspunsul a fost referent gr3 .Scuze ca nu am explicat detaliat de la inceput dar sincer nu m-am asteptat sa primesc atatea raspunsuri ,dar de acum stiu ca voi primi raspunsuri la toate intrebarile mele si va multumesc.
Buna ziua.
Sunt referent cu studii medii din anul 2001 intr-o institutie publica,personal contractual cu casa, in anul 2010 am absolvit Facultatea de Management si promovat examenul de licenta cu titlu de licentiat in stiinte economice si tot de atunci incerc sa promovez, dar datorita crizei.....sau altor factori nu s-a putut . .
Acum am primit vestea ca voi fi trecuta pe referent cu studii superioare gr3
Intrebarea este daca incadrarea pe gradul 3 este corecta dupa atatea ani de vechime in specialitate ..