avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1946 soluții astăzi
Forum Activitate scuriu

Activitate scuriu



buna ziua
eu si sora mea am mostenit prin donatie! de la parinti o casa si un teren
mama a murit traieste doar tatal meu(care locuieste in casa si pe care nul putem da afara)
eu as dori sa ies din indiviziune sa stiu care imi este partea pentru a putea face o constructie fara sa ma ating de tatal meu si casa in care locuieste chiar daca o sa stiu ca am parte din ea(dreapta sau stanga)
intrebarea mea:
care sunt actele necesare si procedura pentru a iesi din indiviziune daca sora mea nu doreste lucrul acesta(si are domiciliul in Franta) dar tatal este de acord?
pot pe cale judecatoreasca sa o oblig sa vina sa putem stabili care parte este a mea si care a ei ?asa pot face demersurile pentru constructie?(care sunt costurile?_)
o alta intrebare:
ea poate face modificari sau imbunatatiri casei fara acordul meu?chiar daca are acordul tatalui?daca eu nu vreau?
va multumesc
scuriu
buna ziua
eu si sora mea am mostenit prin donatie! de la parinti o casa si un teren
mama a murit traieste doar tatal meu(care locuieste in casa si pe care nul putem da afara)
eu as dori sa ies din indiviziune sa stiu care imi este partea pentru a putea face o constructie fara sa ma ating de tatal meu si casa in care locuieste chiar daca o sa stiu ca am parte din ea(dreapta sau stanga)
intrebarea mea:
care sunt actele necesare si procedura pentru a iesi din indiviziune daca sora mea nu doreste lucrul acesta(si are domiciliul in Franta) dar tatal este de acord?
pot pe cale judecatoreasca sa o oblig sa vina sa putem stabili care parte este a mea si care a ei ?asa pot face demersurile pentru constructie?(care sunt costurile?_)
o alta intrebare:
ea poate face modificari sau imbunatatiri casei fara acordul meu?chiar daca are acordul tatalui?daca eu nu vreau?
va multumesc

Răspuns la discuția schimbare nume
VA MULTUMESC MULT
Discuție schimbare nume
am un apartament pe numele X ce il purtam inainte de divort
trebuie sa schimb actele apartamentului dupa ce am divortat sa le am pe numele meu Y de acum?
mentionez faptul ca sotul a decedat( a carui nume X il purtam inainte de divort si pe care este apartamentul)
SAU ACTELE RAMAN PE NUMELE VECHI?CE DEMERSURI AR FI?
VA MULTUMESC!!
buna ziua
eu si sora mea am mostenit prin donatie! de la parinti o casa si un teren
mama a murit traieste doar tatal meu(care locuieste in casa si pe care nul putem da afara)
eu as dori sa ies din indiviziune sa stiu care imi este partea pentru a putea face o constructie fara sa ma ating de tatal meu si casa in care locuieste chiar daca o sa stiu ca am parte din ea(dreapta sau stanga)
intrebarea mea:
care sunt actele necesare si procedura pentru a iesi din indiviziune daca sora mea nu doreste lucrul acesta(si are domiciliul in Franta) dar tatal este de acord?
pot pe cale judecatoreasca sa o oblig sa vina sa putem stabili care parte este a mea si care a ei ?asa pot face demersurile pentru constructie?(care sunt costurile?_)
o alta intrebare:
ea poate face modificari sau imbunatatiri casei fara acordul meu?chiar daca are acordul tatalui?daca eu nu vreau?
va multumesc