Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... schimbare nume
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

schimbare nume

am un apartament pe numele X ce il purtam inainte de divort
trebuie sa schimb actele apartamentului dupa ce am divortat sa le am pe numele meu Y de acum?
mentionez faptul ca sotul a decedat( a carui nume X il purtam inainte de divort si pe care este apartamentul)
SAU ACTELE RAMAN PE NUMELE VECHI?CE DEMERSURI AR FI?
VA MULTUMESC!!
Nu este necesar sa schimbati actele apartamentului, este suficient sa faceti dovada ca la data incheierii actelor aveati respectivul nume. In caz de necesitate dovada o faceti cu o copie dupa certificatul de casatorie, cartea de identitate, hotararea de divort. La nevoie puteti obtine chiar si un istoric al numelui dvs. de la serviciul de evidenta a persoanelor.
VA MULTUMESC MULT