avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Activitate BescheaGeorgeta

Activitate BescheaGeorgeta

Revin la intrebarea de mai sus, Iata ce raspuns s-a primit de la Directia Fiscala: "In conformitate cu prevederile art. 456 alin(1) lit. s) si art. 464 alin (1) lit. s) din Legea 227/2015 privind Codul Fiscal scutirea de la plata impozitului pe cladirea folosita ca domiciliu si terenul aferent se acorda numai persoanelor prevazute la art. 1 al Decretului -lege nr. 118/1990 si pers. prevazute la art. 1 OG 105/1999, aprobata cu modificari si completari prin legea 189/2000" Avand in vedere calitatea de sotie supravietuitoare nu va incadrati in prevederile legale mai sus mentionate si nu beneficiati de scutire. Dar OU 46/2016 nu repara acest lucru ? Multumesc.
Buna ziua
As vrea sa stiu daca sotia supravietuitoare a unei persoane persecutate pe motive politice, beneficiaza de scutire de impozit pentru locuinta. Mentionez ca pana in anul 2016 a avut aceasta scutire. Multumesc.
Răspuns la discuția Schimbare medic de familie
Multumesc. Preferam si eu sa ramana la medicul de familie din localitatea de domiciliu.
Buna ziua. Mama mea in varsta de 93 ani a fost internata temporar intru-un centru de ingrijire pentru batrani. Medicul de familie actual mi-a dat fisa medicala originala si mi-a spus ca ea o va scoate din evidenta si va trebui sa-si gasesca un alt medic de familie. Mentionez ca este internata de 3 saptamani, nu stim daca va ramane acolo si centrul este in alt judet decat cel de domiciliu. Care este calea cea mai simpla pentru a nu complica situatia. Ce se intampla daca mama nu se adapteaza si va reveni acasa, ce se intampla daca survine decesul in acest centru ? Va multumesc.
Vaduvele veteranilor de razboi au dreptul la medicamente gratuite ? Daca da, in baza carei legi ? Medicul de familie refuza inregistrarea desi a prezentat legitimatia de veteran. Va multumesc.
Răspuns la discuția Completarea declaratiei 329B
Multumesc.
Buna ziua.
Ca PFA am livrat in 2015 servicii in tara si in SUA. In declaratie 392B cifra de afaceri reprezinta total facturi (in tara si in SUA) ? La sectiunea "Livrari de bunuri si prestari servicii " : trec prestarile de servicii catre SUA la "persoane neinregistrate in scopuri de TVA ?
Multumesc.
Buna ziua
Se pot uni doua apartamente invecinate daca pentru unul dintre ele este un contract de uzufruct viager ? In ce conditii ?
Ce consecinte sunt asupra apartamentului rezultat ?
Va multumesc.
Multumesc
Numarul de inregistrare este dat de un functionar din primarie. Robotul are alt gen de raspuns.