avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate nitucornel

Activitate nitucornel

Buna seara.
Am vechime 16 ani gr. 1-a, 1an si 8 luni gr 2-a, 37 ani stagiu de cotizare,nascut septembrie 1960. Se ia in calcul la scaderea varstei de pensionere si cei din gr.a 2-a?
Da , are. Multumesc.
Da,a pierdut banii dati pe biletul copilului dar problema mare e ca poate pierde locul la gradinita pentru ca nu stie cand se mai poate invoi de la servici.
dureros este faptul ca de 3 ani aduce copilul la noi in vacanta de vara si pana acum nu au fost probleme.
Incep sa-mi para rau ca am insistat sa-l fac si cetatean roman acum un an,cred ca tara asta nu merita sa mai vina copii inapoi.
De ce la iesirea din Spania nu i-au cerut acordul parental mai ales ca era cetatean spaniol ?
Legile tampite din Romania .
Multumesc pentru raspunsuri .
In aprilie a iesit fara probleme cu copilul,nu s-a cerut nici un acord . Acum nu.
Ce sa mai inteleg ?
Azi fiica mea a vrut sa iasa din tara cu copilul ei de 4 ani si nu a fost lasat sa iasa din cauza ca.. nu are si acordul tatalui care este spaniol .
Copilul este cetatean spaniol cu carte de identitate spaniola (d.n.i.)dar si cu certificat de nastere romanesc facut acum un an.
Cand a fost adus in tara ,in vacanta ,din Spania nu s-a cerut acest acord.
E corect ce a facut politistul de frontiera si daca nu ce e de facut impotriva lui?
Buna ziua.
Pot transporta copil 4 ani in Dacia Dokker van cu 2 locuri , in scaunel ?
Răspuns la discuția Magazin de prezentare
Cred ca nu m-am exprimat bine.
Concret : in acel spatiu denumit si ,,magazin de prezentare ,,vreau sa duc cateva sicrie,coroane,.....etc , ce tin de articole funerare si daca clientul doreste, ma suna si-mi spune ce anume sa-i livrez de la magazinul unde am sediul !
Le livrez la domiciliul clientului cu factura si bon fiscal de la sediu !
Răspuns la discuția Magazin de prezentare
fara punct de lucru
Doresc sa infiintez un magazin de prezentare (fara vanzare )in alta localitate cu produse pe care le comercializeaza firma.
Ce acte trebuie ,in afara de avizul de insotire a marfii ?
Mentionez ca am un contract de comodat cu persoana care detine spatiul si aprobare de la primaria localitatii respectivepentru a deschide magazinul.
Multumesc !
Multumesc amandurora !