avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Activitate getbeget

Activitate getbeget

Răspuns la discuția partaj
ma intreb de ce mi'ar mai trebui martori ca am avut acea casa...atat timp cat am actul in care scrie toata derularea?
mai am nevoie sa recunoasca fostul sot ca am avut acea casa atat timp cat am actul?
am 3 acte...in primul este vorba despre faptul ca am cumparat acel imobil minora fiind de la bunica mea....in al 2lea act este aratata vanzarea acelei casa( vanzare facuta de mine maritata fiind insa scrie clar ca am acel imobil inainte de casatorie), si al 3lea act, este actul de cumparare al apartamentului in care locuiesc acum...cumparat impreuna cu sotul meu
deci suntem trecuti amandoi pe act
la ce mi'ar mai trebui martori?
Răspuns la discuția partaj
asa se faceau contractele de schimb inainte de revolutie
in ceea ce priveste martorii...pot aduce persoane din familia mea?
acea casa o aveam de la bunica din partea tatalui, dar tot contract de vanzare cumparare

se ia in considerara ca este vorba de 25 de ani de casnicie?
candva dupa 5 ani stiam ca se imparte in parti egale
acum cum mai este?
Răspuns la discuția partaj
as avea cum sa formulez cererea de partaj cerand fostul meu imobil?
era vorba de o casa cu 600 mp ce valora dupa revolutie mult mai mult decat apartamentul in care locuim acum
se poate cumva lucrul acesta?
la salariul meu de 530 ron, ma bag intr'o lupta mai mare decat imi pot permite , insa fostul sot exclude orice mediere, etc
singura lui oferta fiind 600 mil, si nu imi pot permite sa cumpar alta locuinta din acesti bani
de aceea nu mi se pare deloc corect ca eu avand o casa sa raman cu 600 mil, si el sa ramana cu apartament de 3 camere
Răspuns la discuția partaj
daca am fost casnica timp de 12 ani, ma poate afecta la impartirea bunurilor comune?
10% din totalul partajabil ca onorariu al unui avocat este destul de mult, nu'i asa?
acesta a fost onorariul primului avocat cu care am vorbit si avand in vedere ca masa partajabila este de 1 miliard, scazand onorariul avocatului, taxele, timpul, stresul, etc...ma intreb daca mai ramane ceva:(
Discuție taxe partaj
daca am salariul mic, respectiv 530 ron, exista vreo lege care sa ma ajute sa platesc totul mai putin la partaj?
Discuție partaj
sotul meu, se ocupa cu vanzare de masini second hand.
are bani stransi din aceste vanzari, insa acum ca urmeaza sa facem partaj, imi spune ca eu nu am cum sa demonstrez ca are acei bani
se poate ca de la sectia financiara sau din alte parti, sa cer ceva precum el se ocupa cu astea?
are si garaj cumparat, si tot la fel ma sperie ca eu nu am cum sa demonstrez asta
am actul in copie xerox, in care el si dna respectiva sciu ca au dat respectiv au primit banii, insa la primarie figureaza ca si proprietar tot dna aceea. ce pot face?
Discuție partaj
vreau sa incep partajul si am nevoie sa stiu daca as avea ceva de castigat. inainte de casatorie, am avut o casa, casa cu care am facut schimb ptr apartamentul in care stau acum, din 1989. in actele pe care le am, scrie ca eu vand acea casa si apoi, in cel de al 2lea act, ca apartamentul il cumpar impreuna cu sotul meu. in mod normal , s'a facut un schimb de locuinte atunci, casa mea valorand o suta de mii, si apartamentul 124 de mii, deci 24 de mii a ramas sa preluam noi contractul si sa platim in rate la cec. intrebarea mea este...dupa 26 de ani de casnicie, as putea castiga mai mult decat el? daca sa zicem ca apartamentul ar fi evaluat la 1 miliard, cu cat dau pe avocat, taxe, etc....cam care ar fi partea mea? poate ma sfatuieste cineva . multumesc!