avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters243704

Activitate ContSters243704

daca plec cu copilul de aksa si dupa bag divort e vreo problema? trebuie sa anunt undeva?ca a zis ca pana la terminarea procesului nu imi da baiatu....sa zicem sa plec,pt ca in aceasta casa nu se mai poate sta, si nu o sa vrea sa imi dea lucrurile mele personale si ale copilului gen patut,scaun masa,haine etc,,,ce pot sa fac, anunt politia si merg cu ei sa le iau?

Răspuns la discuția Divort notar
stiu ca revin cu acelasi subiect, dar problema s-a agravat...deja s-a ajuns la urlete,copilul este speriat din cauza tipetelor tatalui si se trezeste plangand.

as dorii sa stiu:

1. vreau sa bebe de 10 luni sa ramana la mine(mama),vreau divort, sa bag eu sau sa il las pe el?

2. cat costa un divort cu minor si dacanu am nbani de avocat cum se face pt a avea un avocat din oficiu?

3.am incercat sa ajungem la un acord in privinta orarului de vizita , dar el are pretentia ca un copil de 10 luni sa stea o luna la el ,una la mine...asa ceva nu e posibil...exista vreo instanta care sa accepte asa ceva?copilul trebuie sa aiba o rutina,un mediu,un pat o masa,,,nu in 10 locuri

4.sotu are venituri dintrun contract d mandat de minim 4000lei si inca un job cu 400 ron si bonuri p care ameninta ca isi da demisia numai sa nu platesca pensie. Eu am cerut fair play 1000- ron....ce credeti..in instanta va fi obligat la plata a 25% din venituri adica tot 1000ron...la instanta se ia in calcul ca el are o rata la banca?sau la instanta conteaza doar care sunt veniturile lui....nete?????

5.in privinta acordarii domiciliului la bebe la mine ca mama....eu voi sta in chirie 220 euro,,,am indemnizatie 1400 ron....ma pot baza in situatia asta si p ce va trebuiii el sa dea pensie..sau sa ma bazez doar pe cei 1400 ron ?are vreo influenta?

6.ce acte am nevoie si cum trebuie sa incep pt a depune divort?mentionez ca el a luat din casa toate actele si le-a dus la mama lui,,,adica certificat casatorie, certificate denastere...al meu. al lui si al copilului si cu siguranta nu va dorii sa mi le dea...ce pot face?

7, cat dureaza divortul cu minor..si cat dureaza pana vaplatii pensia?

8. ii pot cere prin proces si plata cheltuielilor de judecata si daune morale?

9, motivele divortului lui...insulte, tipete, atmosfera tensionata care nu face bine copilului...nu conteaza ca e defata tipa si urla si injura de fata cu el..are 10 luni...nepotrivire de caracter...p 8 dec 2013 am facut 1 an d la casatoria civila,

10. va permite vreo instanta ca bebe sa ramana la el si sa fie crescut de bunica, el neavand timp pt ca lucreaza?sau are mama intaietate care il creste d cand s-a nascut si stie absolut tot ce e mai bine pt copil?

11.doresc sa parasesc domiciliul cu copilul inante sa bag divort, pt a nu mai lua parte copilul la asemenea discutii pt ca il marcheaza chiar daca este mic...cum se procedeaza?

va rog sa ma ajutati,copilul nu poate creste intr-o asemenea atmosfera,
am ca dovada o copie dupa acel contract de mandat de la care ia comisione constan..te lunar, este ok ca dovada?
as dorii informatii de cum se procedeaza

scandalurile ,injuriile si amenintarile sunt interminabile,coplul ia parte la ele,are 10 luni...vreau sa plec cu el , sa stam in chirie ca eu propriietate nam....sa il las p el sa depuna divort sau sa fac eu primu pas avand in vedere ca bebe e la mine?ma poate acuza de ceva ca am luat copilul si am plecat?am auzit ca daca fac asta nu e o problema daca p buletin nu am adresa d resedinta si ca trebuie sa anunt politia eu cand fac asta ca sa am acoperire

ma santajeaza emotional ca el o sa ia copilul, ca are bani si casa si o sa il cresca maicasa,iar eu nu am nimic,maine voi lua o chirie si am indemnizatie de 1400 si plus ca vreau sa cer si pensie de la el si asa ne am descuca eu cu bebe de minune,,,,el abia daca sta p zi 1h cu el...numai de gura mea...orcum

am citit ca daca plec va trebuii sa merg sa cer eu stabilire progr vizita si abia dupa cerere d divort...daca e in avantaju meu sa ceara el astea, avand in vedre ca bebe deja va fi cu mine?
multumesc frumos
el cu siguranta va spune ca are doar veniturile d la bingo rom adik 400 si bonuri,dar eu voi spine k mai are si altele mai mari

trebuie sa ne punem d acord dak va platii o suma fixa sau 1/4 sau pot sa cer eu 1/4...asta la notar knd depunem actele trebuie stabilit nu/
Răspuns la discuția Divort notar
deci... eu vrea sa ramana copilul la mine si eu azi sau maine iau o chirie,,,, asis sociala s va face si la tata si la mama atunci nu?; are vreo leg daca e chirie sau proprietate?sau conteaza sa fie un loc decent si sa am venituri ca sa ramana la mine?
Răspuns la discuția Divort notar
mi se acorda copilul chiar daca nu am proprietate ci doar chirie?si venituri sa il cresc....el mil lasa nu e pb
Răspuns la discuția Divort notar
sotu are casa lui si venituri mai mari,maine depunem actele la notar...am vreo sansa ca asis soc sa imi lase mie copilul? am indemnizatie 1400 ron si o sa imi iau chirie,,plus ce o sa platesca el pt bebe....copilul are 10 luni.am termen pana la finalizarea celor 30 zile sa gasesc locuinta sau tre sa am chiria cu CONTRACT BANUEISC pana vine asis sociala? in cat timp de la depunerea divortului vine asist sociala?
sotul lucreaza cu carte d munca la bingo romania unde castiga 400 ron plus bonuri, si paralele are si un contract de manadat la allianz tiriac unde castiga p baza d comision,,ajungand si la 4000-5000 ron...sunt luat ambele in considerare pt plata a 1/4 din venituri?pot sa nu fiu de acord cu plata unei sume fixe si sa vrea procent din castiguri?
Discuție Divort notar
daca divortez la notar termenul pana la finalizare este de 30 zile,,,ma poate da afara din casa pana la finalizarea celor 30 zile?