avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Activitate stefancerbu

Activitate stefancerbu

Răspuns la discuția Reținute subvenții somaj
Pentru angajare persoane care mai au 5 ani până la pensie și sânt in căutarea unui loc de muncă(șomer).Asta era întrebarea,de fapt.

Cornel Vasile a scris:

Pentru ce s-a luat subventie ?

buna ziua. daca angajatorul desface contractul de munca la persoana care mai are 5 ani pana la pensie,are obligativitatea restituirii subvenției? Eu nu am găsit vreo reglementare în lege.Exista și norme metodologice?
Toate bune si frumoase,dar nimeni nu specifica undeva OBLIGATIVITATEA transformării din asociație de locatari în asociație de proprietari. Și funcționam bine merci fără sa ne oblige nimeni sa ne transformam,și nu plătim impozite la salarii și tot așa. As dori sa văd specificat clar în lege,asociația este obligata sa se transforme,și nu ,se poate transforma
Răspuns la discuția Cale atac recurs
Multumesc
Ce se poate face,daca a decis curtea de apel(irevocabil) ,la recurs, ca nu a fost depus recursul in termen,desi a fost depus in termen de la recomunicare,pentru ca a fost depus raspunsul postei ca nu a sosit la ei decizia,am cerut recomunicarea deciziei,si am depus recursul de la data recomunicarii.
Răspuns la discuția penalitati societati de asigurare
Este vorba de rca din 2010. Stiu ca s-au marit penalitatile,dar ma intereseaza daca instanta le acorda sau nu de la data accidentului..de asta as fi vrut sa vad o hotarare definitiva in care au fost acordate.multumesc
Ma poate lamuri cineva,sau are cineva o hotarare judecatoreasca definitiva,sau cum pot vedea una,in legatura cu penalitatile de 0,1 % pe zi,aplicate societatilor de asigurare,daca se aplica de cand a inceput procesul,sau de la pronuntarea hotararii judecatoresti definitiva? Va multumesc
Răspuns la discuția Concediere
Urmeaza in iunie
Răspuns la discuția Concediere
sigur ca da.
Răspuns la discuția Concediere
asta este motivatia instantei. Exact cum am scris. Multumesc