avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Activitate t1t1

Activitate t1t1

Răspuns la discuția garsoniera dupa casatorie
Multumesc
Daca dupa casatorie avem cumparata o garsoniera prin programul prima casa,de 2ani,acum suntem despartiti,urmeaza divortul,avem un minor,ce drepturi am eu si copilul in urma divortului la garsoniera?eu am avut salariul minim pe ec iar el este navigator.cum se procedeaza in cazul partajului?el-sotul-spune ca tre' sa fiu constienta ca nu am nici un drept.va multumesc!
Răspuns la discuția Divort cu minor

multumesc!
Răspuns la discuția Divort cu minor
Multumesc!daca nu intentez eu divort are sau nu relevanta?Momentan nu dispun de bani pt avocat,cheltuieli divort,drumuri la judecatoria din orasul in care am locuit cu sotul.resursele financiare pe care le am sunt limitate si doresc sa ii folosesc pt cresterea copilului.ce as putea face in schimb,daca sotul vrea sa vina si sa ia copilul de langa mine?ordonanta presedintiala se face doar daca unul din noi intenteaza divort?
MULTUMESC !
Discuție Divort cu minor
Am plecat de "acasa"(casa socrilor unde am si adresa din buletin fiind luata in spatiu) cu copilul de 2ani si 4luni.am renuntat la servici si am retras copilul de la cresa pt ca am fost nevoita sa plec la mama care sta in alt oras,acelasi judet.momentan nu lucrez,am un proiect dar care va incepe prin feb-martie.sotul este navigator si in momentul plecarii nu era acasa.situatia a devenit f grea deoarece socrii au venit si au intrat cu forta peste mine si copil de mai multe ori.precizez ca ei au cheie de la locuinta in care stateam cu minorul(socrii locuiesc in garsoniera cumparata de sot si de mine dupa casatorie).au venit si in lipsa mea si in prezenta mea dar relatia noastra este f tensionata.nu le-am interzis sa vina in vizita,doar ca au fost situatii in care le-am spus sa nu vina si au venit.sotul este de acord cu tot ce fac parintii lui si nimic din ce ii spun nu este suficient pt el ca sa inteleaga ca situatia il poate afecta pe copilul nostru.as vrea sa stiu daca,in cazul divortului,am de pierdut pt ca momentan nu am servici(de cand suntem impreuna-aproape 10ani din care 3casatoriti-am muncit,cu carte de munca )?am luat decizia de a renunta la servici doar ca sa fiu alaturi de copilul meu in aceasta perioada in care sigur se va ajunge la divort.momentan avem strictul necesar,am cateva economii,mama munceste si ne ajuta,avem conditii de locuit(ap cu 4camere-mama cu un frate minor si eu cu copilul),avem camera noastra.mentionez ca sotul meu si-a petrecut f putin timp cu copilul.cand eu eram insarcinata im 7luni a plecat in voiaj,a venit cand copilul avea 3-4luni,dupa care a stat cam 2luni acasa,iar a plecat 4luni,a stat 2(printre cursuri si alte lucruri pe care le facea a stat si cu copilul dar nu se implica f mult).are drepturi,stiu,dar cred ca este prea mic sa il pot lasa in grija sotului peste noapte,momentan.mi-as dori sa isi petreaca timp impreuna si cu timpul sa il ia au pe timpul noptii.ce ma sfatuiti?va multumesc anticipat!sanatate multa!
Multumesc pt sfat.
Am mers la mai multe banci si m-am interesat despre un credit prima casa. Am primit unele raspunsuri insa ma tem ca sunt lucruri pe care angajatii bancii au omis sa le spuna. Care ar fi cele mai importante lucruri de care sa tin cont legal si financiar?
Răspuns la discuția concediu medical
va multumesc din suflet pentru ca m-ati facut sa inteleg. o zi placuta!!!
Răspuns la discuția concediu medical
va multumesc din suflet pt ajutor.deci angajatorul nu este obligat sa ii plateasca nimic angajatului?contabila i-a spus ca daca seful vrea sa-i plateasca bine...daca nu....totul depinde de el(de sef).
Răspuns la discuția concediu medical
imi cer scuze....acum am obs...de la 13.02.2013 pana la 28.02.2013.