Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu minor

Am plecat de "acasa"(casa socrilor unde am si adresa din buletin fiind luata in spatiu) cu copilul de 2ani si 4luni.am renuntat la servici si am retras copilul de la cresa pt ca am fost nevoita sa plec la mama care sta in alt oras,acelasi judet.momentan nu lucrez,am un proiect dar care va incepe prin feb-martie.sotul este navigator si in momentul plecarii nu era acasa.situatia a devenit f grea deoarece socrii au venit si au intrat cu forta peste mine si copil de mai multe ori.precizez ca ei au cheie de la locuinta in care stateam cu minorul(socrii locuiesc in garsoniera cumparata de sot si de mine dupa casatorie).au venit si in lipsa mea si in prezenta mea dar relatia noastra este f tensionata.nu le-am interzis sa vina in vizita,doar ca au fost situatii in care le-am spus sa nu vina si au venit.sotul este de acord cu tot ce fac parintii lui si nimic din ce ii spun nu este suficient pt el ca sa inteleaga ca situatia il poate afecta pe copilul nostru.as vrea sa stiu daca,in cazul divortului,am de pierdut pt ca momentan nu am servici(de cand suntem impreuna-aproape 10ani din care 3casatoriti-am muncit,cu carte de munca )?am luat decizia de a renunta la servici doar ca sa fiu alaturi de copilul meu in aceasta perioada in care sigur se va ajunge la divort.momentan avem strictul necesar,am cateva economii,mama munceste si ne ajuta,avem conditii de locuit(ap cu 4camere-mama cu un frate minor si eu cu copilul),avem camera noastra.mentionez ca sotul meu si-a petrecut f putin timp cu copilul.cand eu eram insarcinata im 7luni a plecat in voiaj,a venit cand copilul avea 3-4luni,dupa care a stat cam 2luni acasa,iar a plecat 4luni,a stat 2(printre cursuri si alte lucruri pe care le facea a stat si cu copilul dar nu se implica f mult).are drepturi,stiu,dar cred ca este prea mic sa il pot lasa in grija sotului peste noapte,momentan.mi-as dori sa isi petreaca timp impreuna si cu timpul sa il ia au pe timpul noptii.ce ma sfatuiti?va multumesc anticipat!sanatate multa!
Buna seara,
Nu aveti de pierdut nimic pentru ca nu aveti loc de munca sau apartament
Va sfatuiesc sa demarati actiunea de divort si de pasrtaj solicitand ca autoritatea parinteasca sa fie comuna si domiciliul minorei la dumneavoastra
Multumesc!daca nu intentez eu divort are sau nu relevanta?Momentan nu dispun de bani pt avocat,cheltuieli divort,drumuri la judecatoria din orasul in care am locuit cu sotul.resursele financiare pe care le am sunt limitate si doresc sa ii folosesc pt cresterea copilului.ce as putea face in schimb,daca sotul vrea sa vina si sa ia copilul de langa mine?ordonanta presedintiala se face doar daca unul din noi intenteaza divort?
MULTUMESC !
@BicovStefan a scris in topicul sters
Nu conteaza cine formuleaza actiunea de divort.
Tatal are dreptul sa aiba legaturi personale cu minorul in sensul ca poate sa-l viziteze, sa petreaca timpul cu el, sa-l ia la locuinta lui etc.
Daca va intelegeti puteti sa stabiliti de comun acord un program de vizita, daca nu exista intelegere se va stabili de catre instanta de judecata.

@Mirrella P.

Pentru a deschide o actiune de divort nu va costa decat 100 de lei, taxa, la partaj se pune problema altfel financiar. Fara o actiune de divort este mai complicat. Nu are nicio importanta cine intentea

@ t1t1
As vrea sa stiu pana la inceperea divortului daca tatal ia copilul(nu i-am interzis sa-l vada,sa il viziteze)ce pot face sa nu ramana peste noapte cu el,fara mine?nu ii cunoaste programul de somn,meniul,alergiile,etc si nu as vrea sa il afecteze pe cel mic.mentionez ca inca nu vb,si sunt lucruri pe care doar eu le inteleg.ar putea apela la politie sa vina si sa il ia de langa mine?

Daca exista inregistrari audio se pot prezenta ca probe in divort sau nu se iau in" calcul"?

Deschiderea divortului cu avocat din oficiu este de 100ron?daca sotul are bani si va avea avocat risc sa pierd procesul?multumesc!

@BicovStefan
Taxa judiciara de timbru pentru divort este de 100 de lei.
Nu primiti avocat din oficiu pentru divort.
Folositi martori in loc de inregistrari.
gi-jane2, moderator

multumesc!
gi-jane2, moderator