avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 845 soluții astăzi
Forum Activitate rebell74

Activitate rebell74

Buna ziua ! As dori sa ma ajutati cu un sfat . Sotia mea este originara din R. Moldova si suntem casatoriti de 14 ani . As dori sa-l aduc pe socrul meu actualmente divortat de soacra mea care are cetatenia romana de vreo 15 ani in Romania ca sa locuiasca definitiv aici si sa-si cumpere aici o locuinta . Ce demersuri trebuiesc intreprinse pt ca socrul meu sa poata deveni cetatean roman ?
Buna ziua ! Suntem un grup de salariati care ne desfasuram activitatea in alimentatie publica pe vagoane restaurant si care datorita faptului ca se doreste externalizarea acestor servicii am dori sa stim sub ce forma ne putem asocia ca sa preluam aceasta activitate de la stat in conditiile in care ni se asigura locatia pt desfasurarea activitatii
Buna ziua ! Pentru o asa zisa datorie (2 facturi neplatite ) la Cosmorom din anul 2001 si contactat de Kruk prin 2011 care de atunci ma streseaza cu amenintari voalate si oferte care mai de care stupide cum pot sa procedez pt ca eu stiu ca posibilitatea celor de la Cosmorom sa ma dea in judecata s-a prescris iar cei de la Kruk nu mai au nici-un drept de pretentii materiale ?????
Multumesc dar de fapt pe mine ma interesa cum as putea ramine cu doar 30 de zile suspendarea permisului . Probabil ca am omis sa va explic . Ca am pierdut pe undeva nu ma mira deoarece m-am judecat cu o institutie a statului TOTALITAR in care traim . Daca traiam in SUA aveam cistig de cauza dar asta e

1
Parlamentul Romaniei
CODUL DE PROCEDURA CIVILA
AL
ROMANIEI
din 01/07/2010
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 485 din 15/07/2010




[Mesaj editat - pct. 1.3 din regulament]
Codul de Procedura Civila al Romaniei Art. 421. - (1) Hotararea se va comunica din oficiu partilor, in copie, chiar daca este definitiva. Comunicarea se va face de indata ce hotararea a fost redactata si semnata in conditiile legii.
In 26-05-2010 am depus la judecatoria sect 2 o contestatie impotriva unui proces verbal de contraventie intocmit de un agent al DGPMB Brigada de politie rutiera pe motiv ca nu am acordat prioritate la o trecere de pietoni lucru neadevarat de altfel dar o sa sar peste amanunte .In urma contestatiei am obtinut un certificat de grefa care l-am predat la politie in schimbul permisului . Primul termen 25-01-2011 sunt ascultat de catre judecatoare fiind singura parte prezenta in proces si am cerut proba cu martori deoarece in procesul verbal era mentionat ca eram singur in masina lucru la fel de neadevarat ca si fapta in sine , (mentionez ca procesul verbal nu l-am semnat si l-am gasit pe presul de la usa la un interval de 10-12 zile ) Urmatorul termen 22-03 2011 ma prezint cu martorul meu dar la fel ca la primul termen nimeni de la politie si nici martorul care a semnat procesul verbal desi fusese citat . I se ia depozitia martorului meu si se dispune aducerea cu mandat de aducere a martorului politiei . 17-05-2011 stupoare !!! nimeni de la politie , martorul lor lipsa iar eu ramin sa astept hotarirea care ramine in pronuntare . M-am gindit ca-mi vine acasa cum ar trebui si astept astept si iar astept si vine ziua de 22-02-2012 cind primesc o notificare de la politie in care mi se aduce la cunostinta ca din 03-03-2012 am permisul suspendat 60 zile (30zile +30zile penalizare ca nu l-am depus in termen de 15 zile de la data de cind s-a dat hotarirea judecatoreasca ! Daca eu nu am primit hotarirea judecatoreasca cum puteam sa predau permisul ??? Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat . Va multumesc anticipat .