avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 416 soluții astăzi
Forum Activitate flintes

Activitate flintes

Buna ziua. Un PFA care presteaza servicii intr-o tara din UE pe o perioada de 2-3 luni,are drept de diurna? Cum deconteaza cheltuielile cu chiria,mancare,transport de la locul de cazare la locul de munca ?(in cazul cand nu beneficiez de diurna).Va multumesc pentru raspuns
Discuție Facturare in UE
Buna seara . Revin cu intrebarea,PFA neplatitor de TVA ,inregistrat in ROI pentru prestari servicii intracomunitare ,ce facturier trebuie sa achizitionez cu rubrica TVA sau fara? Pe factura emisa in UE trebuie sa trec TVA-ul? Va multumesc.
Discuție Facturare in UE
Buna seara,ma scuzati ca revin cu intrebarea urmatoare .Daca sunt inregistrat in ROI si neplatitor de TVA in ROMANIA ca sa pot factura in strainatate ce fel de facturi trebuie sa achizitionez,(cu rubrica TVA sau fara?),in strainatate pe factura trebuie trecut TVA? Va multumesc anticipat pt un raspuns urgent.
Discuție Facturare in UE
Buna ziua. Pentru prestare de servicii intracomunitare (eu sunt inregistrat ca neplatitor de TVA in ROMANIA) ce fel de facturier trebuie -cu TVA sau fara TVA? Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția PFA inregistrare in ROI?
Multumesc pentru raspuns ,dar eu nici nu cumpar nici nu vind intracomunitar. Eu montez aparataj electric (materialele pt desfasurarea activitatii le achizitioneaza societatea din Belgia)Tin sa mentionez ca societatea din UE pentru care eu o sa prestez servicii nu este platitoare de TVA.











Buna ziua ! In legatura cu inregistrarea mea ca PFA neplatitor de TVA in ROI mi sa raspuns. Pentru a desfasura o activitate in UE trebuie sa ma inscriu in ROI iar pt activitatea di ROMANIA pot ramane neplatitor de TVA.
Am gasit pe site-ul DGFP VALCEA un document fiscal cu privire la aceasta problema,in care se precizeaza. IN ROI NU SE INSCRIU -Persoanele impozabile si persoanele juridice neimpozabile care nu sunt inregistrate in scopuri de TVA. Poate cineva sa-mi explice ?
Buna ziua ,Ma scuzati ca revin cu acelasi subiect in legatura cu inregistrarea in ROI.Tin sa mentionez ca am citit toate forumurile gasite in legatura cu acest subiect si nicaieri nu specifica clar care servicii sau prestari de servicii trebuie iregistrate.In cazul meu, nu cumpar ,nu vand,materialele pentru desfasurarea activitatii le procura societatea pt care lucrez.am fost la doua agentii fiscale din judet.una mi-a spus ca trebuie sa ma inregistrez alta ca nu,nu stiu ce sa mai cred.Poate a mai fost cineva in situatia asta sa ma lamureasca si pe mine sau stie cineva un articol din lege care specifica clar ca indiferent ce faci,vinzi,cumperi(,montezi video parlefoane in cazul meu) ca sa poti emite o factura catre o societate di UE trebuie sa fii inregistrat in ROI.Am un prieten care din 2010 lucreaza ca tehnician veterinar in Franta are un PFA nu este platitor de TVA si nu este inregistrat nici in ROI si emite facturi pentru ferma care lucreaza lunar si nimeni nu-i spune nimic NU stiu ce sa mai cred,poate se gaseste cineva sa-mi explice clar cine trebuie si cine nu trebuie sa se inregistreze in ROI .VA MULTUMESC! Felicitari moderatorilor pt site.
Buna seara ,De curand am deschis un PFA ca neplatitor de TVA ,impozitare in sistem real.Domeniul de activitate instalatii electrice si sanitare (montaj si reparatii).Tin sa mentionez ca activitatea se va desfasura in Belgia in baza unui contract cu o societate de acolo.Intrebarea mea este (1),trbuie sa ma inregistrez in ROI? ,socitatea Belgiana mi-a spus ca nu este nici o problema daca eu nu sunt platitor de TVA(2) cum voi deduce cheltuielile in cazul in care eu voi locui o perioada mai lunga acolo (e vorba de diurna pe zi) Va multumesc anticipat pt raspuns!!