avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Activitate luc4s

Activitate luc4s

Ce activitate ilegala ar putea avea site ul ala de pariuri?
Răspuns la discuția Evitarea temporara a evacuarii
maris331 a scris:

contesta actul de adjudecare .


Asta chiar ca n-ai de ce sa-l contesti, doar daca n indeplineste conditiile de forma
Nu e neaparat sa fie si executorul, poate va intelegeti amiabil cu fostii proprietari.
Sa prindeti toti indicii de la contoare, apometre etc.
De preferat in prezenta unui martor.
Sa prindeti si faptul ca si-a luat bunurile mobile casa
Vi le puteti lua.
Răspuns la discuția Evitarea temporara a evacuarii
Doar sa ceri suspendarea executarii dar ma indoiesc ca o sa ti-o admita
Răspuns la discuția Infundat de infractori
Sa inteleg ca se incadreaza la una din literele a sau b?
Eu zic ca nu mai aveti ce face sa se trateze apoi sa vina sa-si faca pedeapsa

Este considerat persoană judecată în lipsă inculpatul care:
a) nu a avut cunoştinţă de proces;
b) deşi a avut cunoştinţă de proces în orice mod, a lipsit în mod justificat de la judecarea cauzei şi nu a putut încunoştinţa instanţa.

Răspuns la discuția Respingere intabulare OCPI
Eu am mers cu cerere de reexaminare apoi actiune in instanta si am castigat
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
odb a scris:

sim05 a scris:

Nu cred ca e cazul sa gandesti asa odb. Fiecare e cu sansa lui. Poate sunt din MAI care au avut tangenta mai mult cu civil si proc civ si care au luat.
Cert e ca anul asta nr mare de candidati pe un loc e datorita faptului ca s-au inscis f multi politisti.


De la a se inscrie foarte multi politisti la a intra numai politisti (or should I say "functionari publici cu statut special"?) e cale lunga.
Nu am o problema cu politistii, nu mi se pare nefiresc sa ia acest examen si politisti.
Au intrat politisti la fiecare dintre examenele precedente dar a existat un echilibru intre profesii.
Mi se pare extrem de bizar faptul ca de data asta 95% din cei care declara ca au note peste 7.00 pe celalalt topic sunt politisti iar modul de concepere a subiectelor pe partea de penal si procedura penala imi intareste banuiala.
Ceeea ce am postat eu aici e o opinie nu un fapt, nu am date certe sau probe. Dar am dreptul la o opinie iar acest drept nu-mi poate fi negat.
Pt ca pari de buna credinta iti doresc sincer sa-ti vina randul la viitorul examen si sa te alaturi colegilor tai. Stiu ca ai invatat doar ca nu a fost momentul tau.
P.S. Data trecuta am picat cu 6,90. Am fost foarte aproape si, desi constientizam ca poate ca aia a fost sansa vietii mele, nu am avut nicio rezerva fatza de cei care au intrat atunci. I-am felicitat pt reusita, le-am urat succes in profesie si am luat-o de la capat cu speranta ca munca imi va fi rasplatita anul urmator.
Acum insa am puternicul sentiment ca am fost foarte naiv.


Au intrat o parte din cei multi care s-au apucat serios de invatat.
Unii s-au saturat de sistemul MAI,unde in principal sunt avansati incompetentii(cu cat mai prosti cu atat mai bine, si important e sa fie supusi).
Oricum , sper ca nu sugerezi ca ar fi fost vreo conspiratie sa ia examenul cat mai multi politisti :)
Nu ne-au avantajat deloc subiectele, noi lucram in dosar pana la prezentarea materialului, la faza de judecata nu e experienta practica mai deloc.
In schimb avocatii lucreaza cu civilul si CPC tot timpul, si au avantaj net fata de noi
Eu am incredere in corectitudinea comisiei, si sa stii ca am picat si eu f aproape si nu o singura data.
Spor la invatat, dar eu zic sa asteptati calendarul estimativ, pt ca am o banuiala ca s-a terminat cu examenul asta. O sa se faca admiterea doar prin INM
adrianradu.bv a scris:

cei mai multi din bucuresti, unul din ct (cel care are 8,65, dar am inteles ca vrea horezu), eu sunt din bv (vreau pitesti sau topoloveni)


Apropo de numarul de politisti, cu putin efort faceam si reuniunea promotiei mele dupa examenul asta.
Cu cati colegi de Academie m-am intalnit...
Felicitari celor care aveti peste 8, sigur ati intrat
Initial am crezut ca se intra putin peste nota 7, dar se pare ca sunt altii mai capabili
Dar ordinea de zi unde o putem vedea?
Daca aduc in discutie subiectul asta sigur se da examen.