avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 864 soluții astăzi
Forum Activitate ionela1984

Activitate ionela1984

Răspuns la discuția noua lege a mamelor
Buna ziua ,
Am nascut in iulie 2012 si as dori sa stiu daca trebuie sa ma intorc la serviciu dupa un an,desi am opatat pentru 2 ani.am inteles ca angajatorul nu Mai este obligat sa ma primes a I apoi dupa 2 ani,dar nu gasesc un cadru legal.Stie cineva ceva,va rog?
Buna ziua,am nascut in iulie 2012 la o maternitate privata.as dori sa stiu cum imi pot recupera o parte din bani,adica suma decontata de stat!
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
In noua carte a lui boroi sunt prezentate cele 2 cap din noul cod si restul materiei pe vechiul cod?ce editie e aceasta carte?
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Nataanna a scris:

Buna,
am fost si eu la pretestare. Intrebarile mi s-au parut mai usoare decat in ghid. Unele mai ciudat formulate. In prima parte am avut partea de gandire analitica si intelegere a unui text scris, 2 ore, 62 de intrebari. O jumatate de ora pauza iar apoi 2 ore intrebarile pentru rationament logic. Bineinteles ca nu am inceput la 14.30, ci cu vreo 20 de min mai tarziu. Cei care ne supravegheau erau stresati ca sa nu incercam sa copiem sau sa transmitem in vreun mod informatii despre test. Nu stiu ce puteam sa copiem.......
Sa vedem rezultatele si apoi iti pot spune mai multe lucruri. Eu nu prea stiu cum sa ma pregatesc. Ghidul e f stufos. Pe mine m-a ajutat la partea de gandire analitica unde am gasit niste metode eficiente de a castiga timp si a le rezolva mai bine. La partea de text m-am bazat pe intuitia mea si pe capacitatile mele de cititor pentru ca explicatiile din ghid nu m-au ajutat. La partea de logica sunt in cumpana pentru ca ceea ce am citit in ghid nu m-a prea ajutat si nu imi place cum e explicat. Probabil o sa mai citesc inca odata. E bine sa rezolvi din ceea ce s-a dat pana acum la inm ca sa te familiarizezi cu intrebarile. Mie mi s-a parut prea lung. E epuizant. La sfarsit abia mai vedeam bulinele. Cred ca un test mai scurt ar fi mai eficient pentru testarea abilitatilor respective.


Buna Nataanna,a vazut raspunsul tau de pe acest forum si vroiam sa te intreb la ce ghid te referi,ai vreun manual de rationament logic sau ceva?eu vreau sa dau la inm la anul dar ma pregatesc de acum si nu prea stiu ce sa citesc pentru testul asta de gandire.
Răspuns la discuția Concursul de admitere la INM 2012
ati putea va rog sa-mi spuneti si mie ce autori mai folositi pentru penal in afara de udroiu?
-ce cod penal e mai bun cel scris de tudorel toader
-ce grile folositi la penal
multumesc si mult spor la invatat!


Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Ati putea va rog sa-mi spuneti si mie ce autori mai folositi pentru penal in afara de udroiu?
-ce cod penal e mai bun cel scris de tudorel toader
-ce grile folositi la penal
multumesc si mult spor la invatat!
Răspuns la discuția Concursul de admitere la INM 2012
Va multumesc frumos pentru raspunsul d.voastra.
Daca nu va deranjeaza as dori sa va mai intreb
-daca tematica va fi aceeasi cu cea de anul trecut sau se va publica mai tarziu
-perioada de inscriere aveti idee cand va fi
-se va da examen din noile coduri sau din cele vechi
In speranta ca nu v-am deranjat prea mult va multumesc pentru ajutorul acordat!
Imi poate spune cineva va rog dupa ce manuale sa invat si eu pentru admitere a inm din acest an?poate imi sugerati si ceva grile sau exercitii de rationament logic.Si apropo oare se da si limba straina?va multumesc anticipat si asteptam orice informatie sau sfat