avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1309 soluții astăzi
Forum Activitate lmd_mihai

Activitate lmd_mihai

In decursul anului 2013 toti locatarii dintr-un bloc de locuinte cu 4 etaje au fost de acord pentru anveloparea blocului in vederea izolarii termice.Am contractat o firma de specialitate in domeniu pentru executarea lucrarii.S-a facut contract intre locatari (nu exista asociatie de proprietari) si respectiva firma in care este stipulat ca firma se ocupa de lucrarile de reabilitare, achizitie si transport materiale, inclusiv obtinerea tuturor autorizatiilor necesare si elaborarea proiectului tehnic pe executia lucrarii.
Problema apare acum cand blocul este reabilitat firma respectiva a terminat lucrarile si a plecat dar nu a depus la primaria din localitate proiectul lucrarii si nici autorizatiile necesare.Din cate stim nu s-a ocupat ocupat deloc de obtinerea de autorizatii si nici de proiect desi in contract exista aceasta clauza.
Acum angajatii primariei ne viziteaza si dau avertisment pt ca nu exista autorizatie si spun ca la inceputul lui 2014 va amenda toti locatarii.
Ce sa poate face in acest caz?
De ce ne amendeaza pe noi si nu firma de constructii care nu si-a respectat contractul si a lucrat fara autorizatie?
Daca totusi locatarii sunt amendati se poate contesta amenda?
La inceputul lucrarii s-a semnat un tabel pentru acordul fiecaruia pt izolarea blocului, eu am semntat dar nu sunt proprietar in apartamentul unde stau ci tatal meu, el poate contesta in caz ca se va ajunge la amenda pe motiv ca el nu a fost de acord si nu a semnat ?

Va multumesc pt raspunsuri.
asa spune ordonanta2/2011
Art. 14
(1) Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.


peste 5 zile se implinesc 30 de zile recomandata e laposta nu am ridicato,daca nu o ridic sta in posta 10 zile, inseamnca ca depaseste termenul de 30 de zile.
Se va prescrie sa inteleg?
Buna.

In data de 16 Septembrie 2012 am fost oprit in localitate de catre ag de politie brigada rutiera pe motiv ca am depasit limita de viteza,a mentionant ca am fost depistat de catre ap. radar cu viteza de 81 kmh in localitate. Ag. a intocmit proces verbal si mi l-a dat la semnat, eu am refuzat din mai multe motive, ag. mi-a urat o zi buna si a plecat fara sa caute vreun martor care sa constate refuzul meu de a lua la cunostinta pv.

Refuzul meu in a semna pv consta in urmatoarele:
1-Nu cred ca aveam viteza de 81, desi am fost avertizat de catre alti conducatori in trafic care veneau din sens opus, moment in care am redus viteza.
2-Pe tronsonul de drum respectiv in acel moment circulau mai multe masini simultan.
3-Ag. de pol. a sarit fizic in fata masini cu cativa metri inainte de masina politiei desi era ocupat cu scrierea unui alt pv in acel moment.
4-Tinuta neadecvata a ag. de pol. fara chipiu fara vesta reflectorizanta si oprire fara baston si neregulamentara.
5-Nu am fost intrebat daca am obiectii.
6-Limbajul neadecvat al ag de pol.


Intamplarea a fost in 16 Sept. 2012 si azi 11 Oct 2012 am primit in posta un aviz in care scrie ca am primit o recomandata, este procesul verbal.Nu stiu ce sa fac.Daca nu ma duc sa ridic recomandata ce se poate intampla? In data de 16 Oct. 2012, peste 5 zile se implinesc 30 de zile de la data la care am fost oprit si amendat. Din cate stiu daca trece mai mult de 30 de zile de la data savarsiri infractiunii iar contravenientul nu a luat la cunostinta pv. se desfinteaza din oficiu.
Astept ajutor, multumesc.

Va rog atutati-ma nu stiu ce sa fac, teoretic daca ma duc si ridic scrisoarea am timp 48 de ore sa platesc jumatate. Daca ok portita aceea cu neluarea la cunostinta in 30 de zile amenda se anuleaza atunci nu ma duc sa ridic de la posta.
eu vreau sa scot credit bancar pt prima casa, sotia nu are venituri, am inteles de la banca in situatia in care cumparam un apartament el va fi trecut si pe numele ei.....aici vine teama mea, din raspunsul dvs. inteleg ca firma de recuperari creante poate scoate ap la licitatie pt recuperarea restantei. creditorul a vandut cred dorasul unei firme de recuperari si a primit somatie acasa cum in cazul in care nu achita suma restanta va fi actionata in instanta.
Buna ziua.sunt casatorit si doresc sa achizitionez impreuna cu sotia un apartament prin credit bancar, problema este ca ea si-a cumparat un ap foto prin [fara nume - scs nebancara] inainte sa fim casatoriti, a refuzat sa mai plateasca din neputinta financiara. Acuma vrem sa cumparam un ap. firma [fara nume- nebancara] poate executa silit acel apartament sau ce se poate intampla? Multumesc.