avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate Ditzu

Activitate Ditzu

Deci cu stagiu de cotizare am inteles, dar ca si vechime in munca ? Adica la iesirea la pensie pentru limita de varsta, vechimea in munca este doar cea efectiv lucrata ? eu asa deduc logic, legal ...nu ma pricep, de aceea indraznesc sa intreb persoane in domeniu.

Multumesc
Sunt prea putine date ca cineva sa va poata raspunda. Trebuie sa spuneti varsta, stagiul de cotizare, vechimea in munca, etc..

Sanatate
Răspuns la discuția Plata pensiei
Pensia se aduce la domiciliu intr-o zi bine stabilita. Daca nu ati fost la domiciliu in ziua respectiva, puteti sa va prezentati la posta pentru ridicarea ei. Nu mai stiu cate zile tine posta pensiile, insa dupa ce a trecut termenul trebuie sa mergeti la casa de pensii teritoriala si sa faceti o cerere de ridicare a pensiei neridicate.
Nu asteptati ca ve-o dea cineva luna urmatoare, la noi nu se intampla asa ceva.
Si trebuia sa mearga tatal dv. cu buletinul.

Sanatate.
Buna ziua !

As dori sa stiu daca pensia de invaliditate se ia in calcul ca vechime ? Dar ca si perioada de cotizare ? Ma interesez pentru ca nu stiu cum o sa se calculeze cand voi ajunge la pensia pentru limita de varsta.
Nu voi avea stagiul de cotizare minim de 34 de ani daca nu se pun si cei pensionati medical.
Mentionez ca am 63 ani si 7 luni si sunt pensionat medical de la 01 martie 2012.
Am incercat sa intreb cand am depus dosarul, dar... functionarul de la ghiseu nu stia, a spus ca nu ea analizeaza dosarul, si asa si este, cred.
Multumesc anticipat