avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Activitate Robertuts

Activitate Robertuts

Buna seara.Am si eu cateva probleme legate de o excursie in Belgia.Daca s-ar putea sa ma ajutati cu cateva informatii,va multumesc anticipat.

Peste 3 saptamani o sa plecam in Bruxelles cu scoala.Prietena mea s-a hotarat mai tarziu si nu a gasit bilet de avion de intors cu aceeasi cursa,doar la dus va merge cu noi.La plecare o sa aiba procura si o sa fiu eu insotitor.Acum problema apare la intoarcere.Ea pleaca cu Wizz Air cu 2 ore mai devreme,noi plecam cu Blue Air.Poate sa se intoarca in tara singura ? fara insotitor ? Eu am inteles ca probleme sunt doar la plecare,iar la intoarcere nu pentru ca e tara de cetatenie.Puteti sa ma lamuriti daca se poate intoarce singura ?
A doua problema.Noi plecam pe 24,ne intoarcem pe 27.Ei ii expira buletinul luna viitoare pe 6.Am citit diverse,pe unele site-uri scrie ca buletinul trebuie sa fie valabil cel putin 6 luni,pe altele ca trebuie sa fie doar valabil.Bun,in cazul in care trebuie sa fie valabil,ea nu si-l poate schimba,adresa este pe numele bunicai care a decedat.Trebuie sa-si faca pasaport ? daca da,aveti idee cam cat dureaza si costurile ?

Multumesc mult !
Salutari..Sunt putin nelamurit in legatura cu ce am patit acum vreo 2 saptamani..
Intru intr-o intersectie,dau semnal stanga,dau prioritate si fac stanga.Dupa 5 m ma uit in retrovizoare si vad o masina de politie in spate.Ma opreste si imi retine permisul pentru 30 de zile,am inmarmurit,pur si simplu am ramas stupefiat..Adica daca stiam ca am comis-o,stiam la ce sa ma astept,dar daca eu mi-am facut linistit drumul..am ramas prost cand am auzit.Incercand pe moment sa refac imaginea din momentul respectiv,nici acum nu am reusit sa aflu cui nu am acordat prioritate.Fiind si incepator,l-am rugat frumos pe agent sa imi arate filmarea pentru ca mi-a spus ca orice as face,chiar daca aveam si un martor in masina(o colega minora..)el m-a filmat si are dovada.Acum,in incercarea de ma gasi singur vinovat,mi-am facut un scenariu in care din sens opus mai venea vreo masina(dar sincer,avand in vedere ca eu am executat virajul in maxime conditii de siguranta,fara sa vina nimeni din fata care sa fie stanjenit etc),sa zicem la vreo 50-60 m,chiar pot acesti domni politisti sa ridice un permis pur si simplu ? Stau si ma gandesc,asa poti sa ai masina si la 200-300 m din fata,ce faci,stai si astepti ? Sincer acum..poate gresesc eu..

In plus,ce am aflat ulterior si m-a enervat la culme,politistul nu m-a intrebat si pe mine,bai fraierica care ai luat permisul de 3 luni si ti-l iau eu inapoi o luna ca mi s-a parut ca nu ai dat prioritate,vrei sa iti eliberez dovada pe 15 zile sau pe ziua de azi si sa stai de maine o luna,ca sa nu conduci astea 15 zile in stres si oricum sa stai o luna dupa..Nu stiu..acum poate sunt subiectiv,va rog sa imi spuneti si mie ce parere aveti..

PS-Daca puteti sa va dati cu parerea si la ce am sa va spun in plus,asa ca idee,i s-a intamplat unui vecin si prieten.Noi locuim in mediul rural,pe strada principala,un drum judetean,in fine.Vecinul are un autoturism Dacia SuperNova.Intr-o duminica venea din alta localitate,la intrarea in comuna noastra,cine ?! ) domnii agenti..bun.Tatal prietenului meu avea centura,si-o trage si el repede,aflandu-se in dreapta.In fata lor un BMW,in spate un VW smecher,iar in depasirea tuturor un jeep luxos care mai avea putin si dadea si cu reactie pe langa ei.Pe cine credeti ca a oprit corectitudinea in persoana ? Va las sa ghiciti ? NU,pentru ca e clar..pe prietenul cu dacia supernova..a dat omul actele,centurile puse,tot.La final intreaba omul,puteti va rog frumos sa-mi spuneti de ce am fost oprit ? La care ei simplu:Pentru control..Hai sa fim seriosi..
Salut..Vreau sa ma ajutati si pe mine daca se poate.Pe data de 01.03.2012 am fost oprit si sanctionat cu o amenda de 280 lei plus suspendarea dreptului de a conduce pe o perioada de 30 de zile.Am primit o dovada cu drept de circulatie pe care scrie clar: Incepand cu data de 01.03.2012 pana la data de 15.03.2012.Apoi,astazi,am primit prin posta urmatoarea instiintare:

Va facem cunoscut ca, pentru incalcarea, la data de 01.03.2012 a prevederilor art.100 alin.3 lit. C din O.U.G. nr.195/2002 republicata, v-a fost suspendata exercitarea dreptului de conducere pe o perioada de 30 de zile, incepand cu data de 17.03.2012.
In cazul in care, in aceasta perioada sunteti depistati conducand autovehiculul pe drumurile publice, in conformitate cu prevederile art.86 alin.2 din OUG nr. 195/2002 republicata, fapta dumneavoastra constituie infractiune la regimul circulatiei.
Seful Serviciului Rutier

Ce nu inteleg eu,cum este posibil ca daca dovada mea expira pe data de 15.03.2012,suspendarea sa intre in vigoare pe 17.03.2012 ? Nu sunt subiectiv,dar din start e ceva in neregula.Cu ziua de 16 ce s-a intamplat ? Nu exista la ei in calendar sau ce ? Acum eu,nu stiu,m-am gandit asa sa gasesc o explicatie,or fi zis baietii ca daca puneau de pe 16,pe 15.04.2012 puteam sa conduc,dar avand in vedere ca 15 cade in duminica de Paste si ei poate nu sunt acolo sa imi dea mie permisul,mai bine mai prelungesc o zi pana luni sau cum ? Aveti idee de asa ceva ? Oricum o sa merg sa ma iau putin cu ei,poate chiar sa vorbesc cu seful politiei rutiere pentru ca mi se pare bizar.Mai devreme cu o zi nu puteam sa il iau(sa zicem..),dar mai tarziu se poate sau cum ? Pana la urma avem si noi niste drepturi..sincer..stiu ca o zi nu inseamna mult,dar poate nici secunda aia in care au hotarat sa imi ia permisul nu insemna mult.

Sau daca aveti idee cand pot sa imi recuperez permisul..cineva imi spunea ca nici in data de luni imediat dupa Paste nu pot ca ei nu lucreaza,desi mi se pare o aberatie..sa stai dupa ei pentru ceva care iti apartine..
Răspuns la discuția Retinere permis 30 de zile
Nu intra in discutie pietonii,nu erau treceri la nici o intersectie din aia.Stiu sigur.Doar m-au luat tare ca imi suspenda permisul 30 de zile pentru neacordare de prioritate.L-am rugat sa imi spuna macar cui nu am acordat,nimic.De asta sunt atat de indignat,nu stiu unde am gresit,ca pana la urma recunosteam si asta era,am gresit,platesc.Dar sa ma ia asa din nimic e nasol..serios..
Răspuns la discuția Retinere permis 30 de zile
Pai ma gandesc logic,cu ce sa gresesc daca eu nu am vazut absolut nimic,nu a franat nimeni,nu a facut nimeni nimic..
Buna ziua.Pe data de 01.03.2012 am avut parte de o patanie destul de urata.Eram pe un bulevard,opresc pe dreapta,las masina pe avarii si cobor sa cumpar ceva.Dupa 2 minute plec,ma incadrez pe banda corespunzatoare,semnalizez,opresc in intersectia nedirijata,dau prioritate la vreo 2-3 vehicule din sens opus si virez stanga,totul regulamentar,fara sa se intample nimic,absolut nimic.Merg 20 de metri si observ o solenza de politie in spate.Eu am ramas calm,ok,acum daca vad o masina de politie nu trebuie sa ma feresc sau mai stiu eu ce.Opresc in intersectia urmatoare,la indicatorul stop,ma asigur,fac stanga fara probleme si continui drumul.Masina de politie ma urmarea,dupa 100 de metri intra in depasire si incepe sa claxoneze facandu-mi semn politistul din dreapta sa opresc.Eu semnalizez,trag pe dreapta.Mentionez ca eram cu prietena si s-a cam speriat.Eu i-am spus sa stea linistita pentru ca probabil vor sa ma verifice,nici nu aveam de ce sa imi fac griji.Ii dau actele si,dupa 2 secunde imi spune ca imi ia permisul pentru neacordare de prioritate in momentul in care am virat stanga pe bulevard.Greseala mea a fost,fiind si incepator,ca m-am impacientat putin si cand m-a pus sa semnez PV-ul spunandu-mi ca m-a filmat cu camera nu stiu care,am semnat,fara sa fac mentiuni.L-am rugat de asemenea sa imi arate filmarea,degeaba.Cica in instanta.Asadar,am semnat.Mi-a dat dovada pentru 15 zile si au plecat.
Acum,vreau sa va cer si dumneavoastra parerea.Mai mentionez ca am semne de incepator pe masina si ma gandesc ca m-au vazut cand am tras pe dreapta pe bulevard si m-au luat in vizor,poate au zis ca sunt mai usor de sanctionat cu ceva,nu stiu,pentru ca oricum totul era regulamentar.In plus,de ce m-au urmarit vreo 200-300 de metri ? Macar ma opreau cand am facut a 2-a oara stanga.Culmea e ca ei mi-au trecut in PV ca n-am acordat prioritate cand am virat stanga pe bulevard.Din nou,mentionez ca nu stanjenit cu absolut nimic pe nimeni,nu a pus nimeni frana,din fata nu venea nimeni,nu s-a intamplat nimic.Ma rog,eu o am ca martor si pe prietena mea,care poate confirma toate cele spuse de mine.
In primul rand,imi este necesar permisul pentru a ma deplasa la scoala,intrucat eu sunt navetist si sunt din provincie.In al doilea rand,pur si simplu nu stiu unde am gresit.In cel mai rau caz,poate se apropia vreo masina din sens opus,dar sa fim seriosi,asa poti sa ai masina din fata si la 500 de metri.Daca era sa gresesc,acceptam si asta era.
Vreau sa stiu ce ma sfatuiti sa fac,in functie de ce v-am relatat.Stiu ca era mai bine daca nu semnam PV-ul,dar nu am stiut.Nici bani de avocat nu am.Amenda am platito in 2 ore sa scap.De asta va intreb ce ati face in locul meu.Pot sa cer avertisment ?Mai are rost sa fac contestatie?din cate am inteles pot obtine un certificat pentru reprimirea permisului,dar ma gandesc si la varianta ca nu castig si poate mi-l ia prin iunie,iulie inapoi ? Asa mai bine stau in banca mea.As vrea sa stiu ce e de facut sau cum sa procedez.Multumesc anticipat !!