avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1875 soluții astăzi
Forum Activitate emapetrov

Activitate emapetrov

Ma puteti ajuta cu cateva informatii legate de luarea in spatiu? Ma gandesc sa apelez la varianta ,,viza de flotant'', dar m-ar ajuta sa stiu si din punct de vedere juridic cum ma pot proteja de eventuale probleme cu persoana care va locui la adresa respectiva. Va multumesc.
Buna ziua,
Ma putei ajuta spunandu-mi ce luna se trece ultima, ca vechime, in anexa 14 - anexa 26 la norme, daca incetarea are loc pe 08.05.2012, iar ultima luna aferenta careia s-au achitat de catre societate darile la stat a fost aprilie pt martie 2012?
Poate fi acceptat dosarul de somaj al salariatului respectiv daca i se trece ca ultima luna martie, desi inceteaza in mai?
Va multumesc.
Răspuns la discuția ROG INFO SEDIU SOCIAL
Stiti...as fi vrut sa evit toata aceasta complicatura cu instanta. Eu in maximum 2 saptamani ma voi muta din localitate si voi inchiria casa pt inceput unei persoane fizice. Pot face asta daca in aceeasi camera figureaza inca acest sediu social (unul din cele 3), nu? Si apoi, ma gandesc sa demarez tot demersul. Eu ma gandeam ca daca ma prezint la Oficiul Reg Com din Ploiesti si fac o sesizare, acestia vor lua masuri si il vor oarecum...soma sa ia masuri.
Multumesc.
Buna ziua,
Va rog ajutati-ma cu o informatie: in incinta imobilului in care locuiesc si al carui proprietar sunt figureaza ca sediu social (nu ca puncte de lucru) 3 sedii sociale ale unor societati comerciale. Ele au incheiat contracte de comodat cu fostul proprietar. Acum, eu as dori ca aceste sedii sa nu mai apara ca adrese la adresa mea, din diverse motive. Cum pot proceda exact?
Va multumesc mult.
Buna seara,
Am si eu o intrebare: detin 5% din actiunile unui srl. Aceasta societate are in posesie dreptul de folosire si administrare a unui domeniu (site) pe internet, asa cum rezulta in urma contractului de colaborare pe care l-au incheiat cu aceasta firma. Acum, eu personal, cu acordul momentan al administratorului firmei, intentionez sa folosesc una dintre extensiile acestui domeniu in interes personal, pe cont propriu, ca si persoana fizica. Va avea firma ulterior dreptul de a revendica beneficierea asupra veniturilor sau a unei parti din acestea, rezultate in urma operatiunilor de comert online pe care urmeaza sa le derulez? Sau sa-mi afecteze dreptul de folosire a site-ului?
Multumesc.