avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate cristian0

Activitate cristian0

Am termen marti,25/5 si a-si dori sa ma ajutati cu 2 raspunsuri,va rog!
1.Pot solicita instantei,dupa depunerea marturiei,a nu mai fii prezent la termenele ulterioare?????
2.Pot solicita a ma "apara" singur,ca parte vatamata????
Nu vreau a a face drumuri inutile(600 km!!!!!),costuri inutile suplimentare,etc...
Escrocul acela a inselat inca 4 persoane,si-a instrainat averea,deci....adio bani..
Nu se poate....
Tribunalul din Sibiu nu ia in seama cererea mea de judecare in lipsa..desi e la dosar ajunsa din...nov.2009....vrea sa ma amendeze ca nu m-am prezentat la data judecatii....
Ce ma sfatuiti????????????
Socrul meu cumpara casa unde statea de 40 de ani in baza L112 in 1997.
In 1998 ne da in judecata propietarul.
Obtinem la Curtea de Apel 2 hotarari definitive si irevocabile ca am fost de buna credinta si a noastra e casa.
In 2007 ne da in judecata pe 'comparare titluri'.Soacra decedeaza de inima rea.
Propietarul obtine si el la Curtea de apel in dec.2009 hotarare irevocabila ca a lui e casa.
Avocatul nostru il lasa balta si ...
Acum:
1.cum pot accede la Curtea de Casatie pt actiune in anulare.Exista audiente,fac petitie,etc...
2.Mai actioneaza in cazul meu O.U 40/1999?Daca nu,in cat timp il poate evacua?
3.Puteti recomanda un avocat specializat in cazuri ca al meu intru-cat vreau sa chem in instanta statul...pt taraganare L1,recuperare bani..
4.Pt Cedo am 6 luni....mai am si alte termene "punitive"???
Multumesc oricui are amabilitatea de a-mi raspunde...E un om de 71 de ani care poate ajunge in strada...
Va multumesc pt.raspunsurile dvs.si va asigur de intreaga mea stima.
Caz clasic de inselaciune.
O societate a vandut o locuinta la 5 clienti,eu sunt unul dintre ei.
Plangere penala acum 1 an.
Am primit citatie ca sunt parte civila alaturi de ceilalti 4,eu fiind cu suma cea mai mica.
2 inculpati,administratorul si societatea.
Tipul si-a instrainat toata averea,societatea nu mai are active.
Judecata e in alt oras,la 300 km de mine.
Nu mai vreau sa mai fac alte cheltuieli,nerecuperabile..Imi ajunge paguba initiala..
Ce risc daca nu ma prezint la termenele citate?
Multumesc pt sfaturile dvs.
Am solicitat din nou Insp.Politie Sibiu confirmarea primirii plangerii penale.
Politia Sibiu mi-a indicat modalitatile de reclamatie:posta,e-mail sau la registratura!
Am ales e-mailul pt ca sunt din Buc....
V-am cerut ajutorul pt ca nu vreau decat ca acest individ sa nu mai insele si pe altii...
Va supun atentiei urmatorul caz:
- in oct 2007-persoana fizica din Buc plateste avans in baza unui precontract,factura,chitanta la o persoana juridica din Sibiu pt 2 apartamente cu termen ferm intrare posesie
- descopera ca pers.juridica e datoare la fisc desi in precontract declarase ca nu
-face taraboi => "oral",i se promit banii inapoi=>nu primeste nimic
-face o notificare oficiala in apr.2008,interventii,sms-uri=>alte promisiuni apoi administratorul nu mai raspunde la telef.
-ian.2009 descopera la CF ca pers.juridica vanduse ambele apartamente,desi in precontract se angajase ca va vinde numai pers.fizice respective
-feb.2009 face plangere penala pt inselaciune,fals in declaratii si uz de fals,via e-mail la Politia Sibiu.
-mar.2009,dupa nici un raspuns face alt e-mail la politie in care cere detalii ancheta,nume ofiter care are cazul=>nici un raspuns
Ce ma sfatuiti acum????
Multumesc anticipat!
Va multumesc pt raspunsurile dvs.prompte.
Cu stima!
Vreau sa infiintez o asociatie agricola pt a face in principal "agricultura ecologica".
Doresc sa stiu daca OG 26/2000 este cea care legifereaza acest tip de asociatie.Daca nu,care este legislatia???
Va multumesc anticipat pt.orice lamurire.