avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Activitate spanci

Activitate spanci

Ce pot sa fac sa-mi recuperez permisul care mi-a fost suspendat pe 3 luni, dar nu am stiut ca se va calcula perioada de 90 de zile din momentul in care nu am mai condus.Aceasta perioada a fost calculata cu perioada in care nu mi s-a mai prelungit dovada de conducere de catre Curtea de Apel. Hotararea definitiva a fost data ulterior fapt pentru care eu nu am stiut ca perioada de suspendare va fi inclusiv cele doua luni anterioare decizie definitive. Problema mea este ca eu am primit aceasta instiintare exact in cea dea 90 zi si nu aveam cum sa ma prezint la biroul rutier sa dau acel test pentru recuperare, aici domnul politist mi-a raspuns ca nu e vina lui ca nu a avut cum sa ma anunte mai devreme timpul fiind prea scurt, iar prin posta s-a intarziat inmanarea instiintarii,si asa mi s-a mai prelungit cu o luna suspendarea. Care este vina mea pt acest lucru daca sustineam testul si nu-l luam atunci eram resemnat dar asa de ce mi s-a luat acest drept, care e temeiul legal??? dovada ca am primit exact in penultima zi de suspendare recomandata de la posta in ziua de vineri. ce as putea face pentru a nu a mai astepta inca o luna. Va multumesc aniticipat.
Am fost sanctionat cu zile amenda in valoare de 1500 lei pentru conducere auto cu numere provizorii expirate.Am facut apel deoarece nu depusesem la timp anumite inscrisuri doveditoare cu privire la motivul pentru care nu aveam masina inmatriculata in momentul cand am fost oprit si verificat de un agent de politie.Intrebarea mea este ce sanse am sa fiu achitat sau sa imi fie schimbata amenda penala intr-una contraventionala deoarece nu am condus auto neinmatriculat in mod premeditat. pe scurt eu la data cand aveam nr provizorii expirate aveam depuse actele in vederea inmatricularii masinii(depus la curtea de apel chitanta si o rezolutie data de un procuror cu motivul pt care masina mea nu fusese inmatriculata) Cand am fost sa o inmatriculez m-am lovit de refuzul celor de la politie deoarece au fost niste probleme cu actul de proprietate etc.Stiu teoretic daca stiam ca masina mea nu a putut fi inmatriculata trebuia sa imi transport masina pe platforma pe o distanta mica pt a o aduce in siguranta acasa.ceea ce eu vreau sa demontez e tot ce inseamna definitia infractiunii si anume faptul ca nu reprezentam un pericol social deplasandu-ma cu masina dintr-o zona limitrofa orasului meu,la doar 2 km de casa mea,moment in care am fost oprit de un agent,urmand apoi a mi face dosar.
sa inteleg ca acum nu e nimic de facut.... nu pot sa atac aceasta sentinta tinandu-se cont ca este data de curtea de apel si la sfarsit au si trecut definitiva....faptul ca mi se ia dreptul la munca eu fiind fotograf am de facut deplasari in judet. si programul secretariatului de la curtea de apel nu era pe timpul vacantei decat in 2 zile luni respectiv miercuri iar eu nu reuseam sa ajung pana in programul lor scurt de cateva ore. datorita serviciului.
As avea o intrebare daca se poate cu privire la faptul ca ieri am primit o decizie legata de prelungirea dreptului de a condyuce si anume mi-a fost respins acest lucru pe motivul ca cererea a fost depusa tardiv. intrebarea mea este care este temeiul al carei legi unde se specifica ca eu trebuia sa depun cererea inainte de data expirarii dreptului de a conduce specificand faptul ca acesta s-a produs in ziua de duminica 24 august iar cei de la curte a de apel galati unde am depus cerea nu primesc cereri decat luni si miercuri ei fiind in vacanta deci personal redus si program scurt tot din acelasi motiv.Adaug faptul ca nu am putut depune decat marti 26 august intrucat serviciu meu nu imi permite sa ajung mai des la curtea de apel eu fiind din braila deci alta localitate, deci nu prea reuseam sa ma incadrez in timp util. ce e de facut in acest caz, cum pot justifica faptul ca eu am nevoie in continuare de dovada ca asta mi-e serviciu si am nevoie sa ma deplasez in alte judete.Pana la definitivarea apelului si in speranta ca voi demonstra nevinovatia eu nu pot sta acum in plus o luna jumate pana in octombrie cand am termenul defapt al apelului. in speranta ca pot fi ajutat va multumesc anticipat.