avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1767 soluții astăzi
Forum Activitate cristinabgd

Activitate cristinabgd

Puteti fi mai specific?
Va rog sa-mi spuneti in cat timp se prescriu cheltuielile de judecata catre stat? Am citit ca se prescriu in 5 ani, insa nu gasesc nicaieri o lege in acest sens? Ati putea sa imi dati un raspuns si daca se poate un link cu articolul din lege care vorbeste despre prescriere? Multumesc anticipat!

ps. In urma unui proces, tatal meu a platit o parte din cheltuielile de judecata, Procesul a avut loc in 2010, iar acum a primit de la Anaf o hartie cu o suma restanta...eu stiam ca se prescriu la 5 ani.
Nimeni nu contesta viteza...este vina lui, si-o recunoaste si isi asuma vina...insa traim intr-o tara in care esti penalizat daca nu ajungi in timp util la destinatie, prin urmare....In ceea ce priveste expertiza, aceasta a fost facuta, iar in expertiza s-a stabilit culpa ca fiind comuna...Politia a pierdut pozele de la locul accidentului (cica s-a voalat filmul)....de parca mai exista aparate cu film :O, cetateanul turmentat este absolvit de orice vina, de parca trecerea de pietoni era dormitor... (sa ne intelegem...el nu traversa strada, ci era culcat pe trecere)...asa au declarat pana si martorii lui imediat dupa accident....iar in instanta si-au schimbat declaratiile....expertiza subliniaza clar ca o persoana cu alcoolemia lui nu avea cum sa stea in pozitia "capra", insa martorii lui asa au declarat dupa ce probabil au fost sfatuiti....iar primele declaratii nu s-au luat in considerare...prin urmare, sa ne imbatam cu totii, sa tragem un pui de somn pe trecerea de pietoni si ne umplem buzunarul cu 10.000 euro...este corect asa? In dosar sunt foarte multe aspecte pe care n-are sens sa le comentez aici...este adevarat ca tata are partea lui de vina in ceea ce priveste viteza, dar sa fim seriosi, este vorba despre un drum national si despre un autocar nou in care nu se simt cei 75 km/h....mai mult, vorbim despre un sofer profesionist cu 30 de ani experienta, fara niciun accident rutier...haideti sa luam painea de la gura unei persoane care toata viata a muncit si sa recompensam alcoolul si pilele, ca deh, asta-i Romania! Daca ar fi amendati toti soferii ce ajung la viteza de 75 km/ h cu siguranta am ajunge sa traim intr-o tara foooooarte bogata! SI UN LUCRU PE CARE NU POT SA MI-L EXPLIC....CUM SE POATE ca in urma unui impact cu un autocar de 20 T care se deplasa cu o viteza de 75 km/h, corpul unui cetatean cu o alcoolemie de 1.20, POSTAT PE TRECEREA DE PIETONI IN POZITIA CAPRA (ca asa au declarat marorii lui ca statea, ca ii venise rau si statea cu fundul in sus, rezemat in maini si autocarul l-a lovit in fund) poate sa ramana tot pe trecerea de pietoni?? Expertul nu considera asta, insa judecatorii nu au luat in considerare acest aspect!!!)
In urma unui accident de circulatie, tatal meu a primit 2 ani cu suspendare si retragerea permisului de conducere pentru un an de zile. Tata are 57 de ani, este sofer profesionist cu peste 30 de ani vechime in soferie, fara niciun alt incident rutier. Mentionez ca asa zisa victima era cazuta pe trecerea de pietoni si avea o alcoolemie de 1,20, tata conducea un autocar cu remorca de aprox 20 tone si se pare ca in urma accidentului victima s-a ales cu fisura de bazin, coxartroza (care este o boala degenerativa a oaselor ce se capata in timp) si fisura la coloana - asta in urma impactului cu un autocar de 20 de tone ce rula pe un drum national cu o viteza de 75 km/h, in urma ciocnirii victima ramanand tot pe trecerea de pietoni. In prezent victima si-a reluat vechile obiceiuri in ceea ce priveste alcoolul, iar tata a ramas fara sursa de venit fiind nevoit sa traisca din pensia de 450 lei a mamei (pensie de boala).
ACEASTA A FOST UN COMENTARIU PE CARE L-AM FACUT INTR-UN ALT SUBIECT, AM FOST SFATUITI SA FACEM RECURS SI L-AM FACUT!
...in urma recursului s-a injumatatit pedeapsa de la 2 ani cu suspendare la 1 an cu suspendare si de la 6 ani reabilitare, la 3 ani. Firma de asigurari a depus de asemenea recurs motivand ca nu exista probe la dosar care sa ateste existenta unui impact intre autocar si presupusa victima! Recursul firmei de asigurari a fost respins! In ceea ce-l priveste pe tatal meu, avocatul care cunoaste cazul cu lux de amanunte considera ca tata este nevinovat si intentioneaza sa faca contestatie de anulare!
Rugamintea mea este sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1. Ce se poate obtine prin acest demers (contestatie prin anulare)?
2. Pe ce perioada de timp se poate intinde solutionarea contestatiei?
3. Se poate mari pedeapsa prin acest demers?
4. Cine va judeca contestatia?
5. Actuala sentinta prevede retragerea permisului de conducere pe o perioada de 1 an! Din luna februarie, dinainte de recurs, tata nu mai are permisiunea de a conduce! In eventualitatea in care se va face aceasta contestatie pedeapsa efectuata pana acum (3 luni fara permis) i se ia in calcul?
6. Ce inseamna aceasta perioada de reabilitare?
7. Dumneavoastra, daca ati fi reprezentantii tatalui meu ne-ati indemna sa depunem aceasta contestatie!

SI INCA O INTREBARE FOARTE IMPORTANTA: In urma recursului hotararea instantei a fost urmatoarea: Solutie: În temeiul art. 385/15 pc 1 lit b C.pr.pen. respinge recursul declarat de asiguratorul xxxxxxxx împotriva sentinţei penale. În temeiul art. 385/15 pc 2 lit d C.pr.pen. admite recursul declarat de inculpat împotriva aceleiaşi sentinţe penale. Casează sentinţa penală recurată în ceea ce priveşte latura penală a cauzei şi rejudecând: Reduce pedeapsa aplicată inculpatului pentru săvârşirea infracţiunii prev de art 184 al 2,4 C.pen. de la 2 ani închisoare la 1 an închisoare. În temeiul art. 81 C.pen dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei aplicate inculpatului, în temeiul art. 82 C.pen. stabileşte termen de încercare de 3 ani pe seama inculpatului, iar în temeiul art. 359 C.pr.pen. atrage atenţia inculpatului asupra prevederilor art. 83,84 C pen. Menţine în rest dispoziţiile sentinţei penale recurate care nu contravin prezentei decizii. În temeiul art. 192 al. 2 Cpr.pen. obligă asiguratorul la plata sumei de 200 lei cheltuieli judiciare către stat în recurs, iar în temeiul art. 192 al. 3 C.pr.pen. celelalte cheltuieli judiciare rămân în sarcina statului. DEFINITIVÃ.

REIESE DE UNDEVA CA ESTE SUSPENDAT PERMISUL DE CONDUCERE!??
Eu am incercat sa traduc cu ajutorul internetului sentinta si nu am sesizat niciunde ca ar fi suspendat permisul de conducere!!!! Ma puteti ajuta, va rog mult!

MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU IMPLICAREA DUMNEAVOASTRA!!

In urma unui accident de circulatie, tatal meu a primit 2 ani cu suspendare si retragerea permisului de conducere pentru un an de zile. Tata are 57 de ani, este sofer profesionist cu peste 30 de ani vechime in soferie, fara niciun alt incident rutier. A facut recurs deoarece se considera nevinovat...intrebarea mea este daca poate sa i se mareasca pedeapsa in urma recursului sau ce altceva i se poate intamla? Mentionez ca asa zisa victima era cazuta pe trecerea de pietoni si avea o alcoolemie de 1,20, tata conducea un autocar cu remorca de aprox 20 tone si se pare ca in urma accidentului victima s-a ales cu fisura de bazin, coxartroza (care este o boala degenerativa a oaselor ce se capata in timp) si fisura la coloana - asta in urma impactului cu un autocar de 20 de tone ce ruls pe un drum national cu o viteza de 75 km/h. In urma ciocnirii victima ramanand tot pe trecerea de pietoni. In prezent victima si-a reluat vechile obiceiuri in ceea ce priveste alcoolul, iar tata a ramas fara sursa de venit fiind nevoit sa traisdca din pensia de 450 lei a mamei (pensie de boala). Va rog sa ne sfatuiti! MULTUMESC!