Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... PRESCRIERE CHELTUIELI JUDECATA catre stat (ANAF)
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

PRESCRIERE CHELTUIELI JUDECATA catre stat (ANAF)

Va rog sa-mi spuneti in cat timp se prescriu cheltuielile de judecata catre stat? Am citit ca se prescriu in 5 ani, insa nu gasesc nicaieri o lege in acest sens? Ati putea sa imi dati un raspuns si daca se poate un link cu articolul din lege care vorbeste despre prescriere? Multumesc anticipat!

ps. In urma unui proces, tatal meu a platit o parte din cheltuielile de judecata, Procesul a avut loc in 2010, iar acum a primit de la Anaf o hartie cu o suma restanta...eu stiam ca se prescriu la 5 ani.
Se pare că în cazul Dvs, de fapt este vorba despre incidenta prescripției în cadrul executării silite
Puteti fi mai specific?