Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA decedata, cu datoriile la buget ce se intampla ?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA decedata, cu datoriile la buget ce se intampla ?

Buna ziua,
In cazul unei PFA decedate, dupa 4 ani se primeste o instiintare de la ANAF cu privire la datorii neachitate la buget din 2012-2013 (deces in 01.05.2012). Ce se intampla in acest caz? Mostenitorul nu a stiut pana acum despre ele....ANAF nu a trimis pana acum alte instiintari....acum functionarii de acolo pretind sa le plateasca mostenitorul...este corect?....daca nu plateste pana in 01.01.2018 se prescriu? (termenul de prescriere de 5 ani)....cum poate actiona ANAF-ul pentru recuperarea datoriilor?
Multumesc anticipat !
In cazul dvs. mostenitorii preiau si pasivul mostenirii, deci datoria catre ANAF.
Notificarea pe care ati primit-o intrerupe cursul prescriptiei de 5 ani, deci nu va puteti baza pe acest aspect.
ANAF va putea ajunge chiar la procedura executarii silite a mostenitorilor, in cazul in care sumele respective nu vor fi achitate benevol.