Forum Discuţii juridice Executare silită Dupa cati ani se prescriu amenzile de circulatie ?
Discuție deschisă în Executare silită

Dupa cati ani se prescriu amenzile de circulatie ?

Mentionez ca am multe amenzi de circulatie din anii 2006 - 2014 neachitate, doar acum am primit Instiintarea ca m-i s-a facut poprire pe salariu - este corecta procedura?
Dupa cat timp se prescriu amenzile?
Buna ziua!
Prescrierea intervine in 5 ani de la data comunicarii. Ca sa puteti invoca prescrierea trebuie sa faceti contestatie la executare in termen de 15 zile de cand ati aflat de poprire.
Doar instanta este cea care constata prescrierea.
Succes!
Iulia Blaja, Avocat
Multumesc pentru raspuns
dreptul de a cere executarea silită a creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere acest drept

ca ex, termenul pt pv intocmit in 2007, incepe sa curga de la 1 ian 2008. Asa ca vedeti ce puteti contesta invocand implinirea termenului de prescriptie si ce nu.

Pt a va fi admisa contestatia, conteaza si cea intreprins statul pt a recupera ce ii datorati, adica nu e de ajuns sa fi trecut timp, conteaza ce a facut creditorul in timpul asta, doar daca a ramas pasiv, e prescris dreptul sau.
Salut.
Termenul de prescripție mai poate fi și întrerup, caz în care începe să curgă un alt termen de prescripție. În măsura în care va notificat să spunem anul trecut, creanța nu este prescrisă, potrivit art. 2537 alin. 4 Cod civil.