avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate SofiaAndreea

Activitate SofiaAndreea

Buna ziua,

Am nevoie de o parere juridica in urmatoarea problema :
In iulie 2014 am incheiat contractul de inchiriere pentru o casa de la stat.
Automat am mers sa inchid si contractele la utilitati.
In august 2015 am fost sunata de o firma de recuperatori pentru niste facturi restante emise de furnizorul de energie.
Furnizorul de energie electrica emisese mai multe facturi :
- o factura de 45 ron pe baza unui index estimativ in septemberie 2014, suma fiind mult peste indexul real.
- o alta factura in mai 2015 pentru a taxa de deconectare in valoare de 153 ron

Am depus reclamatii la furnizor si mi-au anulate facturile cu consumul estimativ dar sustin in continuare ca trebuie sa platesc factura pentru deconectare.

Exista vreun temei legal pentru a contesta si aceasta factura de deconectare?
Mi se pare aberant sa platesc o factura de deconectare pentru ca am reziliat complet contractul, si cu atat mai mult cu cat aceasta factura mi-a fost emisa dupa 10 luni de la inchiderea contractului cu furnizorul.

Multumesc anticipat.
Multumesc de raspuns.
Data scandentei se considera data la care s-a reziliat contractul ?
Buna ziua,

Am o nelamurire si anume care este termenul de prescriptie extinctiva conform Noului Cod Civil in ceea ce priveste o restanta de telefonie mobila.
Povestea este lunga, dar in principiu de 2 ani sunt asaltata de telefoane si somatii de la o firma de recuperari creante pentru o asa zisa restanta la Vodafone (telefonul mi-a fost furat, eu aveam asigurare pe el, nu am fost despagubita si am anuntat ca nu mai platesc abonamentul in acest caz).
De cateva luni tot imi spun ca vor trimite dosarul mai departe si eu chiar ii incurajez sa ne vedem la tribunal si sa rezolvam o data aceasta problema.
Vreau sa stiu in cat timp se prescrie aceasta restanta si cat va mai trebui sa suport aceste telefoane, intrucat vad ca ei nu vor sa demareze procedurile de judecata asa cum le solicit si eu.

Multumesc,
Daniela
Buna ziua,

Am o nelamurire legata de calcularea indemnizatiei pentru CIC2.
Situatia unei colege de munca este urmatoarea : primul copil nascut in martie 2011 si optiunea pentru CIC1 a fost de 1 an de zile. Reintoarcearea la munca a fost in februarie 2012 si beneficiaza de plata stimulentului de insertie.
Acum este insarcinata in 4 luni si intrebarea era, daca opteaza pentru CIC2 de 1 an de zile la calculul indemnizatiei va intra si suma stimulentului de 500 ron pe langa salariul net ?
Dar in calculul indemnizatiei de maternitate, adica cei 85% brut?
Cei de la primarie nu au reusit sa o lamureasca, de fapt au inclinat mai mult spre nu, si ar dori o a doua parere.

Multumesc anticipat !
Va multumesc mult pentru raspunsuri si lamuriri.
Voi merge si la AJPIS asa cum mi-ati sugerat.

O seara buna !
Am citit cu atentie raspunsul si sunt totusi nelamurita.
Prevederea la care va referiti nu se refera cumva doar la perioada pentru care se opteaza, 1 an sau 2 ani de CIC ?
Sunand la primarie am primit raspunsul ca pot face acest schimb cu sotul meu, anume eu sa ma intorc la servci dupa 7 luni si sotul sa depuna dosar pentru concediu. (precizand ca fetita s-a nascut in noiembrie 2011)
Este valabila aceasta optiune sau cei de la primarie sunt prost documentati ?
Buna ziua,

As avea nevoie de ajutorul dvs pentru 2 probleme la care nu gasesc un raspuns clar nici pe internet si nici de la autoritatile competente.
Am nascut in noiembrie 2011 si de la sfarsitul lui februarie 2012 sunt in CCC de 1 an.
1. As dori sa ma reintorc la servici in iunie cand fetita va avea aproape 7 luni si sotul meu sa intre in CCC restul pana la 1 an. Am inteles ca acest transfer se poate.
Intrebarea este daca in momentul in care ma intorc la servici pot depune actele pentru a primi stimulentul de insertie chiar daca sotul meu a intrat in concediu. (practic eu voi reveni la munca si voi realiza venituri impozabile)
2. La intrarea in concediu sotul isi poate exprima o alta optiune, si anume in loc de timpul ramas pana la 1 an, sa stea 2 ani in concediu ? In aceasta situatia eu as mai primi stimulentul de insertie ?

Multumesc anticipat.