Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie in calcularea indemnizatiei CIC2
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie in calcularea indemnizatiei CIC2

Buna ziua,

Am o nelamurire legata de calcularea indemnizatiei pentru CIC2.
Situatia unei colege de munca este urmatoarea : primul copil nascut in martie 2011 si optiunea pentru CIC1 a fost de 1 an de zile. Reintoarcearea la munca a fost in februarie 2012 si beneficiaza de plata stimulentului de insertie.
Acum este insarcinata in 4 luni si intrebarea era, daca opteaza pentru CIC2 de 1 an de zile la calculul indemnizatiei va intra si suma stimulentului de 500 ron pe langa salariul net ?
Dar in calculul indemnizatiei de maternitate, adica cei 85% brut?
Cei de la primarie nu au reusit sa o lamureasca, de fapt au inclinat mai mult spre nu, si ar dori o a doua parere.

Multumesc anticipat !
1. - OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia pentru cresterea copiilor spune ca in cele 12 luni, eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC, intra si perioadele in care solicitantul:
* a beneficiat de concediu si indemnizatie lunara pentru cresterea copilului;
* a beneficiat de concediu si indemnizatie lunara pentru cresterea copilului cu handicap;
* a beneficiat de concediu fara plata pentru cresterea copilului.

- Nu se pomeneste deloc de perioada in care a beneficiat de stimulentul de insertie.

2. - In calculul indemnizatiei pentru concediul de maternitate se iau acele sume pentru care s-a platit 0,85% pentru concedii si indemnizatii.
- Pentru stimulentul de insertie nu se plateste contributia de 0,85%.

3. Nu strica sa intrebati si la Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala, cea care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC si stimulentul de insertie.