avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie in calcularea indemnizatiei CIC2
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie in calcularea indemnizatiei CIC2

Buna ziua,

Am o nelamurire legata de calcularea indemnizatiei pentru CIC2.
Situatia unei colege de munca este urmatoarea : primul copil nascut in martie 2011 si optiunea pentru CIC1 a fost de 1 an de zile. Reintoarcearea la munca a fost in februarie 2012 si beneficiaza de plata stimulentului de insertie.
Acum este insarcinata in 4 luni si intrebarea era, daca opteaza pentru CIC2 de 1 an de zile la calculul indemnizatiei va intra si suma stimulentului de 500 ron pe langa salariul net ?
Dar in calculul indemnizatiei de maternitate, adica cei 85% brut?
Cei de la primarie nu au reusit sa o lamureasca, de fapt au inclinat mai mult spre nu, si ar dori o a doua parere.

Multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:19, 24 Septembrie 2012
1. - OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia pentru cresterea copiilor spune ca in cele 12 luni, eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC, intra si perioadele in care solicitantul:
* a beneficiat de concediu si indemnizatie lunara pentru cresterea copilului;
* a beneficiat de concediu si indemnizatie lunara pentru cresterea copilului cu handicap;
* a beneficiat de concediu fara plata pentru cresterea copilului.

- Nu se pomeneste deloc de perioada in care a beneficiat de stimulentul de insertie.

2. - In calculul indemnizatiei pentru concediul de maternitate se iau acele sume pentru care s-a platit 0,85% pentru concedii si indemnizatii.
- Pentru stimulentul de insertie nu se plateste contributia de 0,85%.

3. Nu strica sa intrebati si la Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala, cea care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC si stimulentul de insertie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie pentru cresterea celui de-al doilea copil vflorynna vflorynna am si eu cateva nelamuriri cu privire la cic. ce se intampla daca depasim cic1? eu am intrat in cic1 pe data de 14.02.2009 deci se incheie pe 14.02.2011 iar al ... (vezi toată discuția)
Suprapunere concedii de crestere copil mia_livia mia_livia Buna seara.Vreau sa ma ajutati in urmatoarea situatie:momentan ma aflu in concediu de crestere copil.Am nascut pe 11 iunie 2013 si am concediu pana pe 11 mai ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia pentru cresterea copilului acordata tatalui AndreiDI AndreiDI Daca mama nu are contract de munca, nu este nici in somaj, somajul ei incetand in martie 2012 si de la acea data nu mai realizeaza venituri, se mai poate cere ... (vezi toată discuția)