Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Creanta telefonie mobila - prescriptie extinctiva ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Creanta telefonie mobila - prescriptie extinctiva conform Noului Cod Civil

Buna ziua,

Am o nelamurire si anume care este termenul de prescriptie extinctiva conform Noului Cod Civil in ceea ce priveste o restanta de telefonie mobila.
Povestea este lunga, dar in principiu de 2 ani sunt asaltata de telefoane si somatii de la o firma de recuperari creante pentru o asa zisa restanta la Vodafone (telefonul mi-a fost furat, eu aveam asigurare pe el, nu am fost despagubita si am anuntat ca nu mai platesc abonamentul in acest caz).
De cateva luni tot imi spun ca vor trimite dosarul mai departe si eu chiar ii incurajez sa ne vedem la tribunal si sa rezolvam o data aceasta problema.
Vreau sa stiu in cat timp se prescrie aceasta restanta si cat va mai trebui sa suport aceste telefoane, intrucat vad ca ei nu vor sa demareze procedurile de judecata asa cum le solicit si eu.

Multumesc,
Daniela
3 ani care curg de la data scadentei.
Multumesc de raspuns.
Data scandentei se considera data la care s-a reziliat contractul ?
A facturii pt suma facturata si data rezilierii contractului pt despagubiri ( daca e cazul).