avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate monagab1

Activitate monagab1

multumim.

O seara frumoasa!
Prima decizie din 11.07.2009 - nr. puncte realizate 38, 76553, nr. puncte cnf. OUG 209/2008 - 0.33362, punctaj mediu 1,11712 din care OUG 209/2008 0,00953, valoarea punctului de pensie 718, 40, pensie 803 lei;
A doua decizie din 23 sept 2009-nr. puncte realizate 38, 75689, nr. puncte cnf. OUG 209/2008 - 0,60444, punctaj mediu 1,12461 din care OUG 209/2008 0,01727, valoarea punctului de pensie 718, 40, pensie 808 lei;
A treia decizie din 1.08.2010 -nr. puncte realizate 41,20356, nr. puncte cnf. OUG 209/2008 - 4,65809, punctaj mediu 1,31033 din care OUG 209/2008 0,13309, valoarea punctului de pensie 732,80, pensie 961 lei;
A patra decizie din 1.02.2011-nr. total puncte realizate: 0,34402 corespunzatoare recalcularii solicitate, indice de corectie 0,00, punctaj mediu anual 1,32016 din care pt. recalcularea solicitata 0,00983, din care aferent indicelui de corectie 0,00000, valoare punct de pensie 732,80, pensie 968 lei;
A cincea decizie din 1.07.2011 - nr. puncte realizate: 3,13875, punctaj mediu anual 1, 40984, valoarea punct de pensie 732, 80, pensie 1034
Ultima decizie nu o mai am dar pe cupon scrie punctajul 1,41945, valoare punct 790,70, pensie 1123, total drepturi 1086.
Decizia pt. pensia pt. limita de varsta din 12 august 2014: nr. total puncte realizate 51,70698, puntaj mediu anual 1,47734, valoare punct pensie 790,70, pensie 1169.

Multumesc pt. raspunsurile dumneavoastra si pt. toate informatiile pe care le postati pe forum.

o seara buna!
Multumesc pt. raspuns.
In tot timpul asta tata a avut vreo 3 decizii, una pt ca a depus o adeverinta cu sporul de santier si care a fost luata in clacul de CJP, alta pt alta adeverinta castigata in instanta si alta pt anii de grupa. Punctajul pe ultimul cupon este de 1,41945.
Ce nu inteleg este ca, atat in legea 19/2000 cat si in cea actuala 263/2010, art. 98 este mentionat un puctaj pt pensia de invaliditate iar eu tot timpul am crezut ca pensia de invaliditate este diminuata cu puncajul respectiv iar pensia pt. limita de varsta se va majora pt a intregi punctajul.
El a fost gradul 2 de invalidiatte. Nu este diminuata pensia de invaliditate cu 40%? Eu asa am citit in lege.
:...,,Cuantumul pensiei de invaliditate se calculeaza prin inmultirea punctajului acordat prin decizia pentru pensie de invaliditate cu valoarea punctului de pensie. Punctajul mediu al pensiei de invaliditate se calculeaza asemanator cu cel al pensiei la limita de varsta (se imparte suma punctajelor anuale la stagiul complet de cotizare) cu deosebire ca dupa data iesirii la pensie de invaliditate se acorda pe perioada stagiului potentiale urmatoarele puncte anuale:

0,7 puncte pentru gradul I de invaliditate
0,55 puncte pentru gradul II de invaliditate
0,35 puncte pentru gradul III de invaliditate,,...
El are:
11.07.2009 - pensia de invaliditate
36 ani, 3 luni si 23 zile
1,11712 - punctaj mediu anual invaliditate
1,47734 - punctaj ultima decizie
Multumesc.Tocmai a primit azi decizia pt limita de varsta, data postei este indescifrabila iar pe decizie scrie 12 august, desi, joi - 21 august, cand a fost tata in audienta la CJP nu-i gaseau dosarul, iar decizia era inexistenta.Mi se pare o mare rautate din partea lor sa puna pe drumuri un om care merge in carje si sa-l minta de fiecare data.
Ce mi se pare foarte ciudat e ca, desi a avut stagiul complet inca din 2009, cand a fost pe invalidiatate, acum, cand i-au dat decizia pt pensie de limita de varsta i-au mai adaugar 20 de lei la pensie si nu 45 % cat este diminuarea.Tata se simte foarte rau azi cu sanatatea. Mi se pare clar un abuz, dar cel mai mult ma intereseaza se fie el bine.
As vrea sa stiu, nu este atat diminuarea?
Tatal meu a implinit in luna mai varsta pt. pensionarea la limita de varsta. Deocamdata are decizie de invaliditate nerevizuibila de anul trecut. Are 60 de ani, 40 de ani de munca, varsta de pensionare redusa cu 5 ani datorita grupei II de munca. A depus cererea pt trecere la limita de varsta in aprilie. Am primit mai multe informatii de la CJP: fie ca se calculeaza inca, fie ca decizia este la semnat si ultima varianta e ca mai avem de asteptat chiar si 1 an sau 2 ani pt. ca tatal meu se judeca cu CJP pt o adeverinta cu niste sporuri depusa in 2011 si dosarul e la comisia de contestatii.
Ce nu intelegem noi e ce legatura are una cu alta pt ca CJP a depus deja o intampinare ca nu recunoaste sporurile din adeverinta, ca de obicei, de altfel si procesul continua. Nu trebuie totusi emisa decizia?
Multumesc.

Vreau doar sa aflu persoana. Nu vreau sa fac rau la cineva. Dar nu stiu cum.
multumesc.
Azi am mers la finante sa depun formularul 230 si mi s-a spus ca nu se poate pt ca cnp-ul meu figureaza deja in baza de date iar declaratia 230 a mai fost depusa pe 12 martie. Nu au vrut sa-mi spuna de catre cine sau pt care ONG. I-am spus: doamna eu depun de ani de zile la aceeasi organizatie si apoi nu mai veneam, nu era absurd sa mai vin? Imi raspunde: poate cineva, vreun parinte a depus. I-am spus: nu. Parintii mei sunt pensionari si habar nu au de asta.Eu lucrez intr-un mediu cu oameni seriosi, nu fac asa ceva. Si tot asa.
Am rugat-o sa o anuleze pe cea de pe 12 martie si mi-a spus ca nu se poate. I-am spus atunci: stiti ceva, unde scrie director pe usa eu acolo merg. Abia atunci d-na s-a induplecat si m-a pus sa dau o declaratie prin care mentionez ca primul formular a fost depus in numele meu, dar fara acordul meu, dar nu cred ca ajunge undeva.
De ce mi-e frica: ca maine-poimaine ma pot trezi cu vreun credit pe numele meu.Vreau sa aflu cine s-a folosit de buletinul meu.
Unde trebuie sa ma adresez? Nu vreau sa fac rau la nimeni, vreau doar sa aflu.
Sper ca cineva sa ma indrume si pe mine.


Multumesc
Am achitat un imprumut de la CAR mai devreme (termenul initial era de 24 luni iar eu am achitat in 10 luni) iar acum as vrea sa-mi recuperez fondul social constituit. Mi s-a spus ca nu poate fi restituit mai devreme de 1 an pt ca este prevazut in contract.Initial am zis ca asa este, apoi cand am ajuns acasa si am citit contractul de credit am observat ca nu este prevazut nimic in acest sens. Cand am revenit la CAR mi s-a spus ca nu este specificat in contractul de credit ci intr-o anexa la statutul de membru pe care eu nu am primit-o cand am luat creditul. Am intrebat de ce nu o am si mi s-a parut chiar foarte dubios raspunsul si anume ca eu nu trebuie sa o am si sa zic mersi ca nu-mi percep comision de rambursare anticipata. Ce as putea sa fac in cazul asta?
Multumesc.
Tatal meu a primit de la tribunal o hotarare favorabila pentru luarea in considerare a unor sporuri de catre Casa Judeteana de Pensii. Vreau sa intreb daca CJP trebuie sa puna in aplicare hotararea, desi a facut recurs la Curtea de Apel.

Multumesc.

o zi buna!